Ratuj Głuszca
1czeslaw

Twórca “Maszynki do świerkania”, prolongata twórczości Miłosza, głos barda Wszaskiera w bajce “Roman Barbarzyńca”. Choć talentem zachwyca dorosłych sam często  tworzy z myślą o najmłodszych, a ile w nim samym jest z dziecka?

Ana Miler: Dlaczego akurat Miłosz?

Czesław Mozil: Dostałem propozycję zrobienia koncertu w Gdańsku z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Czesława Miłosza. Miałem takie przeczucie, że pójdzie mi dobrze, więc postanowiłem to nagrać. Dziś jestem bardzo dumny z projektu “Czesław śpiewa Miłosza”, szczególnie z tego, że sobie poradziłem z wyzwaniem jakim jest twórczość tego wybitnego poety, a ponieważ na co dzień nie czytam poezji, do dzisiaj nie jestem pewny też czy w ogóle prawidłowo ją zrozumiałem. Finalnie jednak dotarło do mnie, że wcale nie trzeba poezji rozumieć, żeby ją czuć i to mnie uwolniło.

Jego poezja na pewno nie należy do łatwych, ale poradziłeś sobie z interpretacją…

A  może tylko tak się wydaje, a on właśnie jest prosty w odbiorze? Powiedziałem kiedyś,  będąc w mieszkaniu Miłosza w Krakowie pani Agnieszce Kosińskiej, jego sekretarce: „Pani Agnieszko, nie rozumiem poety, ale chyba to czuję”. Bardzo się ucieszyła, bo tyle ludzi jest na co dzień przekonanych, że wiedzą i swobodnie interpretują jego wiersze. Nie jestem pewny, że rozumiem, przecież nigdy do końca nie będzie wiadomo co autor chciał przekazać. Nawet samemu pisząc tekst, kiedy ktoś go odbierze w inny sposób, nie będę mówił, że coś źle zrozumiał, prawda? Jakie mam prawo powiedzieć Tobie, że coś źle zrozumiałaś?

Uwielbiasz dzieci…

Z dziećmi pracowałem w przedszkolu. Trudno nie uwielbiać dzieci, one są niesamowite. Jak się poznaje świat 4-5 latka to trudno się nie zakochać. U dzieci nie ma ściemy, one od razu powiedzą: „to mi się podoba, to mi się nie podoba”. Czasem łatwiej być dzieckiem, łatwiej błądzić i pytać: „Co to jest?”, niż udawać, że się wie.

A ile w Tobie jest z dziecka?

W każdym z nas jest dziecko. My nigdy się tego dziecka nie pozbywamy. W teorii są to nasze kompleksy, jesteśmy przekonani, że z tego się wyrasta, że pewnych rzeczy dziś nie wypada. Dalej mam przyjaciół, którzy mówią, że nie oglądają bajek. A “Toy Story 3”? “Pixar”? To już są dramaty dla dorosłych. Można być dzieckiem na różnych płaszczyznach. Można być niedojrzałym facetem, który nie ogarnia związków, to nie ma nic wspólnego z tym, że kochasz bajki, są to dwie różne rzeczy. “Pixar”, według mnie to dzieło. Nie musisz lubić tego, tak jak nie musisz lubić jakieś muzyki. Osobiście uwielbiam kreskówki i chętnie je oglądam.

No i użyczasz im głosu…

Tak, to była niesamowita przygoda.

Jak przyjmuje Cię publiczność w Polsce, a jak za granicą?

Za granicą w ogóle nie jestem znany. Wybiłem się w Polsce, z polskim materiałem. Grając w Dani, gramy wyłącznie dla Polonii. Tam mamy wielu przyjaciół i my byliśmy tam takim undergroundem. Dzi,  kiedy ktoś przychodzi w Dani na nasze występy to są albo nasi przyjaciele kojarzący naszą muzykę z czasami Tesco Value, albo Polacy.

Właśnie, Duńczycy kojarzą się z dystansem i chłodem, może Twoja muzyka jest dla nich zbyt ekspresyjna i spontaniczna?

Duńczycy są zdystansowani, ale nasi przyjaciele ostatnimi czasy są troszeczkę zszokowani, bo wydaje mi się, że gramy ostatnio dość porządnie (śmiech).

Akordeon wielu kojarzy się z jarmarkiem, nie chciałeś grać na gitarze jak wszyscy?

Kiedy masz 10 lat i zaczynasz grać na akordeonie, to nie wiesz o tym, że on ci się kojarzy z jarmarkiem. Dopiero potem każdy szuka swojej identyfikacji. Zawsze byłem samodzielny. Nie zacząłem na gitarze, bo moi koledzy grali na gitarze, albo na bębnach. Chwyciłem, więc za akordeon, stał się on takim czymś… obiektem mojej nienawiści i miłości.

Irytuje Cię, kiedy ściągają Twoją muzykę z “Chomika”?

Najważniejsze, że słuchają. Tak naprawdę sam czasami ściągam coś, przesłuchuję i kupuję płytę, a czasami po prostu słucham nie płacąc za to. Według mnie to koniec klasycznych płyt. Wchodzimy całkowicie w inną erę, nawet sam format płyty, gdzie umieszcza się 10-20 piosenek jest już przestarzały. Są single, EPki. To znaczy oczywiście, że chciałbym, żeby coś się sprzedawało, ale generalnie to nie funkcjonuje w ten sposób. A samo słuchanie muzyki na żywo… na pewno bilety będą coraz droższe, a uczestnictwo w koncercie coraz bardziej ekskluzywne

Chyba, że na scenie zagoszczą hologramy…

Dzięki Bogu nic nie zastąpi grania na żywo

“Czesiociuch”, powiedz coś więcej o tym projekcie.

Od dwóch lat chodzę i gadam o tym, ale koncepcja jest prosta. Przez długi czas pracowałem z dziećmi, sam nie mam dzieci, ale jestem wujkiem. Mam poczucie, że nie mogę kupić fajnych spodenek czy fajnej bluzki dla synka mojego kolegi. Mówiłem, dyskutowałem o tym z moją przyjaciółką, która jest stylistką i ona powiedziała: “Co za oryginalny pomysł”, więc to nie jest tak, że ja projektuję. Jestem facetem, który ma twarz, kupiłem tę domenę, ale dzięki Bogu spotkałem kobietę, która to ogarnia, bo tak “Czesiociuch” nigdy by nie powstał.

A ceny? Czy przeciętnie zarabiający Kowalski będzie mógł tam zakupić coś z kolekcji?

Wejdź na stronę “Czesiociucha”, a zobaczysz… ale powiem, że jest dobrze.

Co się zmieniło odkąd zyskałeś sławę?

Zmieniło się bardzo wiele. Jeszcze 5 lat temu myślałem, że będę spłacał dług za bar do końca życia, a nagle mogłem spłacić dług i wziąć kredyt na inne mieszkanie, swoje własne. Zmieniło się wszystko i zmieni się jeszcze bardziej. Te 15 minut sławy trwa jakoś cały czas.

A w środku? To znaczy mentalnie…

Mam coś takiego, że kiedyś, kiedy siedziałem w knajpie to potrafiłem na sobie skupiać całą uwagę. Teraz się wstydzę, że ludzie pomyślą: „Odbiło mu”. Na pewno jestem bardziej skromny, niż byłem 5 lat temu, ale nie mam pojęcia, z czego to wynika.

Z większej świadomości?

Być może, ale to powinni już ocenić ludzie, którzy obserwują mnie, na co dzień.

Wrzesień w Irlandii i na Pomorzu, październik w mieście Miłosza!

Zespół Czesław Śpiewa z Czesławem Mozilem na czele zjeździł już Polskę wzdłuż i wszerz, muzycy grali prawie wszędzie. Już 14 i 15 września przyjdzie czas odwiedzin Irlandii z całym składem. Dwa koncerty w Dublinie i Cork będą pierwszymi występami grupy Czesław Śpiewa w historii tego kraju i zespołu. Po powrocie z Zielonej Wyspy zespół zagra trzy koncerty w Polsce. 26 października natomiast ekipa Czesław Śpiewa zawita na Litwę do Wilna – miasta, w którym studiował, mieszkał i tworzył Czesław Miłosz. Podczas wszystkich zagranicznych koncertów w repertuarze znajdą się utwory z najnowszej płyty “Czesław Śpiewa Miłosza” zawierającej 10 wierszy noblisty Czesława Miłosza, piosenki z płyt “Debiut”, “POP” a także dorobek pierwszego zespołu Mozila – Tesco Value. Poniżej rozpiska zagranicznych i polskich wojaży koncertowych, szczegóły na stronie: www.czeslawspiewa.com oraz www.irlandiakoncerty.com

Irlandia

14/09/2012 Dublin/The Grand Social, g.19/Czesław Śpiewa

15/09/2012 Cork/Crane Lane Theatre, g. 20/Czesław Śpiewa

Polska

28/09/2012 Sopot/Versalka, g.20/Czesław Śpiewa

29/09/2012 Nowy Dwór Gdański/Żuławski Ośrodek Kultury, g.19/ Czesław Śpiewa

30/09/2012 Piła/Regionalne Centrum Kultury, g. 19/ Czesław Śpiewa

Litwa

26/10/2012 Wilno/Dom Kultury Polskiej, g.19/Czesław Śpiewa

Rozmawiała: Ana Miler

Komentarzy: 10 w artykule: ”Czasem łatwiej być dzieckiem – Czesław Mozil”

 1. Ewelina Kasprzyk pisze:

  pozytywna muzyka, fajny człowiek, wnosi wiele radości na polskiej scenie muzycznej. Tak trzymać panie Czesławie!

 2. mama pisze:

  Czesiociuch! słyszalam jak tworca wypowiadał się o nim w tv. Jak tylko będę w Warszawie kupię coś dla córki

 3. Natka83 pisze:

  Uwielbiam Czesława jest po prostu… uroczy!!!!

 4. Krzysiek pisze:

  Moja córka (lat 7) uwielbia Czesia, kupiliśmy jej płytę Czeslaw Śpiewa Milosza, tanczy do niej i śpiea razem z Czesiem.

 5. csgo skins sites…

  }…

 6. 10 inch hoverboards with free shipping…

  An effective way just about everything relevant to this 10 inch hoverboards with free shipping, however was mandated to just by a small fraction of dimensions larger than My hubby and i usualy application. Maybe they will chance a little bit minimal to…

 7. buy nba2k16 vc…

  Great internet site! It looks very professional! Sustain the good work!…

 8. brazilian virgin hair…

  Everyone loves They brazilian virgin hair, WHEN People Myself Inside, These people Passion People….

 9. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  Many thanks very beneficial. Will share website with my pals…

 10. csgo pisze:

  csgo…

  Many thanks, this site is really handy…