Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Dlaczego żyrafa ma taką długą szyję
– zastanawiają się często dzieci. Naukowcy dawno temu zadali sobie to pytanie i bez trudu znaleźli na nie odpowiedź. Pozostała jednak inna zagadka: jak jest zbudowane żyrafie serce, które musi doprowadzić krew do głowy odległej od niego nawet o dwa metry

 

Tajemnicę, jaką kryje układ krwionośny żyraf, zgłębili zoolodzy z Centre of Wildlife Studies w Południowej Afryce i z amerykańskiego University of Wyoming. W tym celu przez trzy lata badali zwierzęta żyjące w Zimbabwe. Pierwsze odkrycie dotyczyło ciśnienia krwi żyraf, prawie dwa razy większego niż u innych ssaków. Drugie – wielkości serca.

 

Ustaliliśmy, że serce żyraf jest mniejsze niż serce innych zwierząt o podobnych rozmiarach ciała – mówi prof. Graham Mitchell, zoolog prowadzący badania – A przy tym ma wyjątkowo grube ściany.

 

Również naczynia krwionośne żyraf są ponadprzeciętnie grube – dzięki temu układ krwionośny wytrzymuje wysokie ciśnienie krwi pompowanej przez małe, ale silne serce.

 

A dlaczego żyrafy mają długie szyje
Z trzech powodów. Po pierwsze, dzięki temu mogą dosięgnąć młodych pędów rozwijających się na szczytach drzew. Po drugie, widzą na większe odległości, co zwiększa ich bezpieczeństwo. A po trzecie, długie szyje poprawiają termoregulację: dzięki nim rośnie powierzchnia ciała, przez które w upalne dni zwierzę wypromieniowuje ciepło.(PAP Life)

Autor wpisu: ag

Jeden komentarz :) w artykule: ”Żyrafa ma nie tylko długą szyję, ale i super-serce”

  1. buy nba 2k16 vc coins…

    I benefit from perusing your site. thnx!…