Ratuj Głuszca
nano

Wynalazcy nowej metody zmieniania barwy złota i innych metali wspominają o dotyku Midasa, ale biorąc pod uwagę fakt, że złoto może się tu stać zielone, powinni raczej mówić, że nie wszystko złoto, co się złoci…

Zespół z Uniwersytetu w Southampton ustalił, że tworząc na powierzchni metalu wzory z wypukłościami lub zagłębieniami, zmienia się sposób, w jaki odbija ona i pochłania światło. W ten sposób można wpływać na postrzeganą barwę nie tylko złota, ale i srebra czy glinu. Ponieważ nie trzeba ich niczym pokrywać ani poddawać obróbce chemicznej, czyli np. galwanizować, metoda zapewnia wiele zarówno ekonomicznych,

jak i ekologicznych korzyści.

Wg Brytyjczyków, wynalazek można wykorzystać przy produkcji biżuterii, banknotów czy trudniejszych do podrobienia dokumentów. Nigdy wcześniej nie zmieniano w ten sposób koloru metalu – chwali się prof. Nikolay Zheludev.

Kolor obiektów z otoczenia jest determinowany przez to, jak fale świetlne wchodzą z nimi w interakcje, np. przedmiot, który odbija fale czerwone, ale absorbuje niebieskie, będzie wyglądał na czerwony. Tę zasadę wykorzystaliśmy w naszym projekcie. Tworząc w metalu wzory o średnicy ok. 100 nanometrów, odkryliśmy, że możemy kontrolować, jaka długość fali świetlnej zostanie odbita, a jaka pochłonięta.

Na etapie laboratoryjnym wytłaczanie wzorów realizuje się za pomocą trawienia jonowego, jednak po przemysłowym przeskalowaniu procesu można by skorzystać z nanoodciskania (naukowcy porównują to do produkcji płyt CD/DVD).

Zespół Zheludeva złożył wniosek patentowy i prowadzi rozmowy z firmami, które miałyby pomóc w komercjalizacji techniki.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.