Ratuj Głuszca
mozg

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine odkryli różnice dotyczące anatomii i procesów mózgowych osób z zespołem hipertymestycznym (od greckiego thymesis – zapamiętywać). Bez zbytniej przesady można powiedzieć, że nie stosując technik mnemonicznych, zapamiętują one całe swoje życie.

Pierwszy przypadek takich umiejętności udokumentował przed 6 laty prof. James McGaugh. Kobieta o inicjałach A.J. zyskała nawet przydomek Totalna Pamięć. Później Amerykanin badał mężczyznę z tym samym zespołem – Brada Williamsa. Po prawie dekadzie udało się zebrać grupę 11 osób z wysoce nadrzędną pamięcią autobiograficzną (ang. Highly Superior Autobiographical Memory, HSAM), dzięki czemu można się było pokusić o wyciąganie pierwszych wniosków nt. budowy ich mózgu.

Jak napisano w raporcie opublikowanym na łamach pisma Neurobiology of Learning & Memory, w porównaniu do przedstawicieli grupy kontrolnej, u wszystkich badanych z HSAM występowały różnice w 9 strukturach mózgu (obejmowały one między innymi istotę białą łączącą środkowe i przednie części mózgu). Większość różnic dotyczyła, oczywiście, obszarów powiązanych z pamięcią autobiograficzną.

W zwykłych testach pamięciowych ludzie z zespołem hipertymestycznym nie wypadali wcale lepiej od przeciętnych osób dopasowanych pod względem wieku i płci, jednak zapytani o zdarzenia publiczne czy prywatne, które nastąpiły po ukończeniu przez nich 10,5 r., nie mieli już sobie równych. Nie są oni pamięciowymi ekspertami od wszystkiego. Różnią się o 180 stopni od championów zapamiętujących ileś miejsc po przecinku w liczbie pi czy po prostu długie ciągi cyfr. Dzięki temu projekt staje się o wiele bardziej interesujący. Wszystko to pokazuje, że skupiamy się na specyficznym rodzaju pamięci – podkreśla Aurora LePort.

Pani naukowiec dodaje, że rozmowa z kimś z zespołem hipertymestycznym zbijała z pantałyku. Podawaliśmy im datę, a oni od razu odpowiadali. Dzień tygodnia po prostu wyłaniał się w ich umyśle, choć nawet o tym nie myśleli. Zachowując 99-proc. trafność, powtarzali ten manewr w odniesieniu do wielu dat. Dla nich dane nigdy się nie przeterminowują.

Tendencje obsesyjno-kompulsyjne zauważono już u A.J. i Brada Williamsa. Teraz wykryto je także u nowych badanych (osiągnęły one poziom istotności statystycznej). Na razie jednak nie wiadomo, czy i ewentualnie jak wspomagają pamięć. Naukowcy ujawniają, że wielu członków grupy może się pochwalić ogromnymi, drobiazgowo skatalogowanymi kolekcjami, np. magazynów, butów, znaczków czy kartek pocztowych.

Gdy naukowcy z UCI poszukiwali do badań osób z superpamięcią autobiograficzną, nadeszło aż 500 zgłoszeń. Potwierdzono 33 przypadki zespołu hipertymestycznego, a w odniesieniu do 37 mówi się o „mocnych kandydaturach”. W najbliższej przyszłości naukowcy chcą ustalić, jaki mechanizm kryje się za niezwykłymi zdolnościami.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Jeden komentarz :) w artykule: ”Zapamiętują wszystko, bo mają inny mózg?”

  1. Maja pisze:

    Nie wiem czy w tym jest cos bardzo dziwnego.Ja rowniez wszystko w szczegolach pamietam od ukonczenia 2 roku zycia a niektore zdarzenia nawet z czasu niemowlecego pamietam(jak krotki film)czhoc mam 57lat.Zawsze muiałam doskonała pamiec szczegolnie do cyfr nr konta 26 cyfr bez problemow zapamietuje,numery telefonow choc musze je widziec najpierw napisane.To jest tak jak gdybym je fotografowala.Ponadto moj mozg wyczuwa fale radiowe (krotkofalowki).Moj sasiad miał nadajnik i odbiornik ,gdy nadawał morsem ja budzilam sie i czułam jak gdyby mi mozg „pęczniał”(bardzo nieprzyjemne uczucie i trwało to ok pół godziny 2 x dziennie ok 5-5 30 rano i 17-17 30 wieczorem ,Musiałam sie wyprowadzic z tego mieszkania i problem sie skonczył po tych latach meczarni.Cos mi sie zdaje ,ze moj syn tez ma tak czuły mozg i te same zdolnosci zapamietywania.Zastanawiam sie czy to wada czy zaleta miec taki mozg.Czest w rozmowach z kolezankami ze szkoły wymieniam osoby z datami urodzenia i opowiadam zdarzenia sprzed 40-45 lat.Kolezanki sa w szoku i zaczynaja cos sobie przypominac w trakcie mojej relacji.Moze taka pamiec wcale nie jest superpamiecia, moze to normalana pamiec tylko moje kolezanki maja słaba pamiec< czesto sie zastanawiam!