Ratuj Głuszca
papier

Od 12 czerwca w londyńskiej Hayward Gallery będzie można oglądać, choć w tym przypadku brzmi to właściwie jak oksymoron, 50 niewidzialnych dzieł sztuki. Ich autorami są np. Andy Worhol czy Yoko Ono.

Szefostwo galerii podkreśla, że ta ekspozycja jak żadna inna uświadomi ludziom, że w sztuce „chodzi o włączenie wyobraźni”, a nie o proste przyglądanie się różnym obiektom. Odwiedzający wystawę „Invisible: Art about the Unseen 1957-2012″ będą się mogli zapoznać z twórczością pioniera nieistniejącej sztuki Yvesa Kleina, który w latach 50. zaproponował nurt architektury powietrza.

Choć Andy’ego Warhola kojarzy się przede wszystkim z serią obrazów Puszki z zupą firmy Campbell czy wystylizowanymi portretami gwiazd, np. Marilyn Monroe czy Marlona Brando, także i jego kusiły trudniejsze artystyczne zagadki. Dzięki temu w 1985 r. powstała Invisible Sculpture, składająca się z etykiety z opisem na ścianę i pustego cokołu, na którym słynny poptwórca kiedyś stanął.

Kolejną gratką wystawy ma być 1000 Hours of Staring Toma Friedmana. To czysta kartka, na którą Amerykanin spoglądał ponoć co pewien czas na przestrzeni 5 lat. Miłośnicy jego sztuki zyskają też niepowtarzalną okazję zagłębienia się w pustą przestrzeń przeklętą przez wiedźmę – dzieło Untitled (A Curse).

Ciekawy doświadczeniem może się okazać Niewidzialny Labirynt Jeppe’a Heine’a, po którym ludzie poruszają się w cyfrowych słuchawkach aktywowanych podczerwienią.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Jeden komentarz :) w artykule: ”Wystawa niewidzialnych dzieł”

  1. nsubrhp pisze:

    nsubrhp…

    Especially helpful, look forth to coming back…