Ratuj Głuszca
fulereny

Naukowcy korzystający z Teleskopu Kosmicznego Spitzera odkryli w przestrzeni kosmicznej fulereny właściwe w formie stałej. Dotychczas obserwowano tylko formę gazową tych cząsteczek. Fulereny właściwe są najmniejszymi z fulerenów- cząsteczek składających się z parzystej liczby atomów węgla, tworzących zamkniętą pustą bryłę.

Spitzer odkrył niewielkie cząsteczki stałej materii, utworzone ze zlepionych fulerenów właściwych. Znaleziono je wokół pary gwiazd XX Ophiuchi, znajdujących się w odległości 6500 lat świetlnych od Ziemi. Ilość znalezionych fulerenów jest 10 000 razy większa od objętości Mount Everest. Cząsteczki, które odkryliśmy, są bardzo małe. Znacznie mniejsze niż średnica ludzkiego włosa, ale każda z nich składa się z milionów fulerenów – mówi Nye Evans z brytyjskiego Keele University.

Pierwsze fulereny w przestrzeni kosmicznej również odkrył Spitzer, o czym informowaliśmy w 2010 roku. Ich masę oceniono wówczas na 15-krotnie większą od masy Księżyca. Teraz okazuje się, że występują w niej również fulereny w formie stałej.

Badania sugerują, że fulereny są bardziej rozpowszechnione w kosmosie niż wskazywały na to wcześniejsze badania. Mogą być one ważnym źródłem węgla, który jest jednym z elementów potrzebnych do powstania życia – powiedział Mike Werner odpowiedzialny w Jet Propulsion Laboratory za projekt naukowcy Spitzera.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.