Ratuj Głuszca
mglawica

Po raz pierwszy w historii w przestrzeni międzygwiezdnej odkryto ślady nadtlenku wodoru – molekuły ściśle związanej z wodą i tlenem, niezbędnymi składnikami znanych nam form życia. Na Ziemi nadtlenek wodoru odkrywa kluczową rolę w chemii wody i atmosfery.

Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół astronomów pracujący na należącym do Europejskiej Agencji Kosmicznej teleskopie Atacama Pathfinder Experiment (APEX).

Ślady H2O2 znaleziono w oddalonej o 400 lat świetlnych od Ziemi Mgławicy Ro Ophiuchi. Z laboratoryjnych eksperymentów wiedzieliśmy, jakiej długości fali powinniśmy szukać, ale molekuły nadtlenku wodoru występują w stosunku 1:10 000 000 000 do innych molekuł, musieliśmy więc prowadzić bardzo szczegółowe badania – mówi Per Bergman ze szwedzkiego obserwatorium Onsala.

Istnienie nadtlenku wodoru jest ściśle powiązane z istnieniem molekuł wody i tlenu. Jako że większość wody na Ziemi pochodzi z kosmosu odkrycie H2O2 w przestrzeni międzygwiednej pozwoli nam lepiej zrozumieć, skąd się ona wzięła na naszej planecie.

Ciągle nie rozumiemy, jak formowały się w przestrzeni kosmicznej jedne z najważniejszych molekuł istniejących na Ziemi. Ale nasze odkrycie nadtlenku wodoru pokazuje, że zaginionym elementem układanki jest kosmiczny pył – stwierdziła Bérengère Parise z Instytutu Radioastronomii Maksa Plancka.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarzy: 2 w artykule: ”Woda utleniona w przestrzeni międzygwiezdnej”

  1. Dar pisze:

    W Polsce nawet zdjęcia żarówek, są opisane w internecie jako występujące w przestrzeni kosmicznej przykład; (przez szkołe, także dla pawników).
    Amerykanie przestają latać w kosmos, żeby były Układ Warszawski nie dowiedział się jak było.

  2. csgo skins airsoft…

    Maintain the great work and generating the crowd!|…