Ratuj Głuszca
wazka

Polująca ważka jest zdolna do wybiórczej uwagi. Dotąd istnienie tego procesu poznawczego potwierdzono jedynie u naczelnych.

Dr Steven Wiederman i prof. David O’Carroll z Uniwersytetu w Adelajdzie posłużyli się cienką szklaną sondą z czubkiem o średnicy zaledwie 60 nanometrów. Dzięki temu udało im się zbadać aktywność neuronów Hemicordulia tau – ważki z rodziny szklarkowatych (Corduliidae).

Biolodzy odkryli, że w obecności więcej niż jednego celu wzrokowego komórki mózgu owada „fiksowały się” na wybranym obiekcie, zachowując się, jakby reszty nie było. Wybiórcza uwaga to podstawa ludzkiej zdolności selekcjonowania i reagowania na jeden bodziec w obecności rozpraszaczy (dystraktorów). Wyobraźmy sobie tenisistę, który musi dostrzec w chmarze małą piłkę pędzącą z prędkością niemal 200 km/h – by ją odbić, potrzeba [właśnie] wybiórczej uwagi. Na razie niewiele wiadomo o tym, jak proces przebiega w żywym mózgu. W ostatnich latach był to gorący temat na niwie neuronauk – podkreśla dr Wiederman.

Ważki polują na owady, często drobne, a te mogą latać w rojach. Kiedy już wybiorą cel, ich aktywność neuronalna odfiltrowuje inne potencjalne ofiary. Atak udaje się w 97% przypadków.

To ekscytujące, że po raz pierwszy udało nam się zademonstrować działanie mechanizmu podobnego do ludzkiej wybiórczej uwagi na poziomie pojedynczego neuronu bezkręgowca. Ostatnie badania pokazały, że występuje on także u naczelnych, ale tego można się było w końcu spodziewać – podkreśla prof. O’Carroll.

Australijczycy uważają, że ich odkrycia uda się wykorzystać w robotyce. W maszynach będzie można odtworzyć kopie układów neuronalnych ważek.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarzy: 4 w artykule: ”Ważki są zdolne do wybiórczej uwagi”

 1. sgycja pisze:

  sgycja…

  Truly, such a advantageous web-site…

 2. one wheel electric unicycle…

  one wheel electric unicycle top quality was very good and that i felt the website represented accurately the product’s high quality….

 3. Brazilian body wave…

  I have liked Brazilian body wave for a stretch of time… so that i considered I will get numerous this particular distinctive winter. I found myself issues planning amongst ebony as well as sweets. The schokohrrutige isn’t going to show the greatest …

 4. nba 2k16 pisze:

  nba 2k16…

  I love this site – its so usefull and helpfull…