Ratuj Głuszca
studnia

Archeolodzy z Izraelskiej Służby Starożytności odkryli w Jerozolimie zbiornik na wodę, z którego prawdopodobnie korzystali pielgrzymi przybywający na Wzgórze Świątynne.

Naukowcy ujawnili, że cysterna mogła pomieścić 250 metrów sześciennych cieczy, co czyni ją największą tego typu strukturą z okresu Pierwszej Świątyni. Pierwsza Świątynia powstała w X w. p.n.e. za czasów króla Salomona, a została zniszczona przez wojska króla Nabuchodonozora II w 587 lub w 586 r. p.n.e. Teraz jest już absolutnie pewne, że konsumpcja wody w okresie Pierwszej Świątyni nie bazowała tylko i wyłącznie na źródle Gihon, ale również na publicznych zbiornikach – podkreśla Eli Shukron.

Zbiornik odkryto podczas wykopalisk prowadzonych w Ogrodzie Archeologicznym Ofel u stóp Łuku Robinsona. Stanowiły one część projektu odsłaniania dużego kanału drenażowego z okresu Drugiej Świątyni. Tunel biegnie na północ: od sadzawki Siloam do punktu znajdującego się pod wzmiankowanym Łukiem. Poprowadzono go przez środek Doliny Tyropeonu, in. Doliny Serarzy, która ciągnie się równolegle do Wzgórza Świątynnego.

Archeolodzy szybko zdali sobie sprawę, że podczas prac starożytni inżynierowie musieli usuwać napotykane po drodze starsze konstrukcje i że często korzystali z już wydrążonych w skale instalacji. Ściany imponującego zbiornika były pokryte licznymi warstwami tynku.

Badając dno kanału drenażowego, zauważyliśmy wyrwę w skale macierzystej. Prowadziła ona do dużego zbiornika na wodę – opowiada Shukron.

Jak dodaje dr Tvika Tsuk, naczelny archeolog z Israel Nature and National Parks Protection Authority, wiek znaleziska oszacowano w oparciu o podobieństwa. Wzięto np. pod uwagę, że zbiornik z dwiema cysternami w pobliżu wyglądał jak inne pierwszoświątynne rezerwuary, np. z Beit Szemesz. Tynk ze ścian do złudzenia przypominał jasnożółty materiał wykorzystywany w okresie Pierwszej Świątyni. W dodatku, tak jak w Tel Arad czy Tel Beer Szewie, widać na nim było powstałe podczas prac wykończeniowych ślady dłoni. Prawdopodobnie zbiornik był wykorzystywany do codziennych prac. Przydawał się też pielgrzymom, którzy musieli skądś czerpać wodę do kąpieli i picia.

Źródło: newseria.pl

Komentarzy: 5 w artykule: ”W Jerozolimie odkryto zbiornik na wodę z okresu Pierwszej Świątyni”

 1. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  Sustain the good job and delivering in the crowd!…

 2. Google pisze:

  Google…

  One of our guests lately suggested the following website….

 3. branding pisze:

  W Jerozolimie odkryto zbiornik na wodę z okresu Pierwszej Świątyni 0 – Wiedza…

  http://a-brand.ir…

 4. Google pisze:

  Google…

  One of our guests not long ago advised the following website….

 5. Google pisze:

  Google…

  Check beneath, are some entirely unrelated websites to ours, having said that, they may be most trustworthy sources that we use….