Ratuj Głuszca
pompeje

Pracownicy z Muzeum Natury i Nauki w Denver w nietypowy sposób upamiętnili 1933. rocznicę zniszczenia Pompejów (nastąpiło to 24 sierpnia 79 r.). Opisali wybuch Wezuwiusza na Twitterze z punktu widzenia Pliniusza Starszego, rzymskiego historyka i pisarza, który zginął w chmurze wulkanicznego pyłu, gdy jako dowódca eskadry okrętów pospieszył na pomoc ofiarom katastrofy.

Jak przystało na ekspertów, muzealnicy świetnie stopniowali napięcie. Początkowo Pliniusz skupiał się na podawaniu faktów, później relacja stawała się coraz bardziej emocjonalna. Rzymianin stwierdzał np., że podróż mająca zaspokoić ciekawość przekształciła się w próbę odwagi. W ostatnich ćwierknięciach lakonicznie podawał, że powietrze zgęstniało od popiołu, a oddychanie stało się niemożliwością.

Relacja zaciekawiła sporą rzeszę internautów (poczynania użytkownika Elder_Pliny śledziły aż 4542 osoby). Poza zapisem na Twitterze ekipa z Muzeum Natury i Nauki w Denver zaprojektowała całą witrynę poświęconą wydarzeniu z początku naszej ery. Za pomocą mapki Google’a można np. zwiedzić miejsca, w których podczas erupcji pojawił się Pliniusz Starszy.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.