Ratuj Głuszca
1szafran

Jak sugerują badania prowadzone na zwierzętach, używany jako przyprawa szafran może hamować namnażanie się komórek raka wątroby i pobudzać ich obumieranie – informuje pismo „Hepatology”. Rak wątrobowokomórkowy, inaczej pierwotny rak wątroby (HCC) to piąty nowotwór pod względem częstości występowania i trzeci, gdy chodzi o liczbę powodowanych zgonów.

Rakowi wątroby sprzyjają zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C oraz ekspozycja na rakotwórcze substancje chemiczne, nadmiar żelaza w organizmie, stłuszczenie wątroby czy nadużywanie alkoholu. Do rakotwórczych substancji należy dietylonitrozoamina (DEN), zawarta m.in. w dymie tytoniowym, kosmetykach, benzynie – oraz produktach mlecznych i przetworzonym mięsie.

Naukowcy z zespołu prof. Amr Amina z United Arab Emirates University podawali szczurom najpierw szafran (w dawce dziennej 75, 150 lub 300 mg/kg), a po dwóch tygodniach od rozpoczęcia takiej profilaktyki zwierzętom zaczęto wstrzykiwać DEN. Po 22 tygodniach okazało się, że im większa była dawka szafranu, tym mniej powstawało u zwierząt guzów wątroby – przy najwyższej dawce nie było ich wcale.

Także poziom białek świadczących o uszkodzeniu wątroby był niższy u szczurów otrzymujących szafran. Wyniki badań laboratoryjnych świadczyły o hamowaniu wzrostu nowotworów i nasilonej apoptozie, czyli obumieraniu komórek wątroby.

Szafran, uzyskiwany z rośliny – szafranu uprawnego (Crocus sativus), od tysiącleci stosowany jest jako barwnik, przyprawa, lek i afrodyzjak. Nadaje potrawom piękny, żółty kolor. Oprócz właściwości przeciwnowotworowych ma także działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Jest najdroższą z przypraw, co wynika ze sposobu jego uzyskiwania – na 1 kilogram potrzebne są znamiona ze 150 000 kwiatów.

Źródło: PAP

Komentarze wyłączone.