Ratuj Głuszca
rower

Przewlekłe zmęczenie jest wynikiem nowotworu, ale także leczenia – radio- czy chemioterapii. Okazuje się, że poziom energii można zwiększyć za pomocą ćwiczeń aerobowych.

Zmęczenie związane z chorobą nowotworową może wpływać na chęć i możność kontynuowania leczenia. W przeszłości sugerowano, by pacjenci odpoczywali, jednak długie okresy bezczynności sprzyjają degeneracji mięśni i jeszcze bardziej nasilają zmęczenie.

Już w 2008 r. naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Anglii dokonali przeglądu literatury, z którego wynikało, że dobrze jest połączyć odpoczynek i aktywność fizyczną. W najnowszej metaanalizie Brytyjczycy uwzględnili dodatkowo 28 badań. W sumie przyglądali się wynikom 56 studiów (objęły one 4068 uczestników). Dokładnie połowa studiów (28) dotyczyła pacjentów z rakiem piersi. Okazało się, że osoby z litymi guzami odnosiły korzyści z ćwiczeń aerobowych, np. spacerowania czy jazdy na rowerze. Co istotne, pomagała zarówno aktywność podczas, jak i po zakończeniu leczenia. Inne formy ćwiczeń, w tym trening oporowy, nie zmniejszały zmęczenia w stopniu istotnym ze statystycznego punktu widzenia.

Niektórzy ludzie będą się czuć na tyle dobrze, że uda im się pobiegać lub pojeździć na rowerze [...], jednak generalnie zachęcalibyśmy do rozpoczynania od niskiego poziomu [aktywności] – podkreśla dr Fiona Cramp.

W przyszłości akademicy zamierzają ustalić, jak na uzyskiwane wyniki wpływają częstotliwość i czas trwania sesji ruchowych, a także typ i zaawansowanie nowotworu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.