Ratuj Głuszca
rdzen

Badania 345-metrowego rdzenia lodowego z Wyspy Jamesa Rossa znajdującej się w pobliżu Półwyspu Antarktycznego dowodzą, że temperatura na Półwyspie rośnie od około 600 lat. Natomiast od około 100 lat  region ociepla się coraz szybciej.

Celem badań prowadzonych przez British Antarctic Survey wraz z kolegami z Australii i Francji jest zbadanie historycznych zmian temperatury w rejonie Półwyspu Antarktycznego.

Wspomniany rdzeń daje wgląd w 50 000 lat zmian temperatury. Uczeni skupili się szczególnie na ostatnich 15 000 lat. Specjalistyczne analizy wykazały, że od ostatniej epoki lodowcowej tamtejszy klimat ocieplił się o 6 stopni Celsjusza. Przed 11 000 lat średnie temperatury w regionie były o 1,3 stopnia wyższe od dzisiejszej średniej. Następnie lokalny klimat ochłodził się w dwóch fazach, osiągając minimum około 600 lat temu. Od tamtej pory dochodzi do powolnego ocieplenia. Od mniej więcej 50-100 lat temperatura rośnie znacznie szybciej. W ciągu ostatnich 50 lat zwiększyła się ona aż o 2 stopnie Celsjusza.

Obecnie Półwysep Antarktyczny jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów naszej planety.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 2 w artykule: ”Powolny wzrost i gwałtowne przyspieszenie”

  1. Mariusz pisze:

    Sprawa ocieplania się zapewne zaskoczy nas i nikt nie będzie wiedział dlaczego, a świat nie będzie się chciał dostosować bo to wymaga wyrzeczeń. Najwygodniejsze byłoby zalanie kontynentów wieloma kataklizmami naraz aby pozostała na świecie tylko garstka populacji – kilka tysięcy.

  2. nba 2k16 mt sale…

    You’ve the best web pages.|…