Ratuj Głuszca
placebo

W aptekach, także polskich, można kupić różne preparaty bez recepty z wyciągiem z owoców boczni piłkowanej (Serenoa repens). Są one polecane przy zaburzeniach oddawania moczu związanych z łagodnym przerostem prostaty. Okazuje się jednak, że nie są skuteczniejsze od placebo.

W ramach największych i najdłuższych badań dotyczących ekstraktu z owoców boczni piłkowanej, zwanej też palmą sabalową, naukowcy z 11 ośrodków na terenie Ameryki Północnej testowali stężenia stanowiące nawet 3-krotność standardowych dawek zalecanych przez producentów. Odkryli, że u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego suplement nie ogranicza objawów ze strony dolnego układu moczowego (zalegania moczu z objawami zapalenia pęcherza).

Co zaskakujące, w porównaniu do placebo, w czasie zwiększania dawki suplementu nie było żadnego mierzalnego efektu – ani w postaci korzyści, ani toksyczności. Takie preparaty nie robią więc nic poza efektem placebo – utrzymuje dr Claus Roehrborn, szef urologii na University of Texas Southwestern.

Studium przeprowadzono między czerwcem 2008 a październikiem 2010 roku. Wzięło w nim udział 379 mężczyzn w wieku 45 lat i starszych. Losowano ich do jednej z dwóch grup – eksperymentalnej bądź placebo. Naukowcy ustalili, że zwiększanie na przestrzeni 72 tygodni dziennej dawki ekstraktu z boczni piłkowanej nie zmniejszyło nasilenia objawów ze strony układu moczowego. Specjaliści analizowali też wpływ suplementu na jakość życia; oceniali częstość oddawania moczu w nocy, funkcjonowanie w sferze seksualnej, zaburzenia snu oraz problemy związane z nietrzymaniem moczu. Niestety, nie zaobserwowano żadnych różnic między grupami.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarzy: 9 w artykule: ”Popularny suplement to placebo”

 1. vasyl mirchuk pisze:

  W przyrodzie jest wszystko dla zdrowia

 2. csgo skins bitcoin…

  Your stuff is very appealing.|…

 3. jkxmfdoqur pisze:

  jkxmfdoqur…

  Very good webpage you have in here…

 4. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  You’ve impressive knowlwdge listed here…

 5. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  Wow cuz this is really helpfulexcellent job! Congrats and keep it up…

 6. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  Nice Webpage, Continue the good work. Thanks a ton!….

 7. Google pisze:

  Google…

  Every once in a while we opt for blogs that we study. Listed beneath are the most up-to-date sites that we opt for….

 8. Google pisze:

  Google…

  Always a massive fan of linking to bloggers that I adore but really don’t get a whole lot of link like from….

 9. Google pisze:

  Google…

  Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated data, nonetheless seriously worth taking a search, whoa did a single learn about Mid East has got a lot more problerms also….