Ratuj Głuszca
Wiedza i życie

Przełom dekady łączy się z wieloma ważnymi rocznicami, związanymi z amerykańskimi lotami w kosmos. W 2009 r. minęło 40 lat od pierwszego lądowania na Księżycu (Apollo 11, 1969 r.), rok 2010 to 40-ta rocznica dramatycznej misji Apollo 13 (1970 r.), a w 2012 roku minie dokładnie 40 lat od chwili, gdy człowiek zostawił ostatnie ślady na Srebrnym Globie (Apollo 17, 1972 r.). Od czerwca tego roku do kolejnych wydań miesięcznika „Wiedza i Życie” dodawane będą książki, poświęcone amerykańskim program kosmicznym.

Program Apollo jest z pewnością najbardziej znanym ale wcale nie jedynym programem, który w ostatnim czasie obchodził, obchodzi, czy też niedługo będzie obchodził jubileusz. W tym roku mija pół wieku od pierwszych amerykańskich lotów suborbitalnych z udziałem Alana Sheparda (Merkury 3, statek Freedom 7, 5 maja 1961 r.) i Virgila Grissoma (Merkury 4, statek Liberty Bell 7, 26 lipca 1961 r.), a za rok minie dokładnie 50 lat od pierwszych lotów na orbitę (Merkury 6, statek Friendship 7, astronauta John Glenn, Merkury 7, statek Aurora 7, astronauta Scott Carpenter i Merkury 8, statek Sigma 7, astronauta Walter Schirra – 1962 r.). W 2011 roku mija także równo 20 lat od pierwszego lotu amerykańskiego wahadłowca (Columbia, 1981 r.).

Wyścig w kosmos

Okrągłe rocznice, w latach 2009 – 2012 dotyczą nie tylko lotów amerykańskich ale i sowieckich. Rok 1961 był owocny nie tylko dla programu Merkury ale także programu Wostok (Wostok 1, Jurij Gagarin, 12 kwietnia 1961 i Wostok 2, Herman Titow, 6 sierpnia 1961), w ramach którego odbyły się pierwsze w historii loty orbitalne (w 1962 r. Związek Sowiecki wystrzelił kolejne dwa statki – Wostok 3 i Wostok 4). W 1971 r. na orbicie znalazła się pierwsza stacja kosmiczna – Salut 1 (19 kwietnia 1971 r.), a w tym roku mija 10 lat od chwili, gdy spłonęła w atmosferze wysłużona stacja Mir (23 marca 2001 roku; stacja znajdowała się na orbicie od 1986 roku).

Przeplatanie się dat, związanych z amerykańskimi i sowieckimi lotami w kosmos (szczególnie w latach 60-tych i początku lat 70-tych) to skutek toczonego przez Związek Sowiecki i Stany Zjednoczone dramatycznego wyścigu. Za jego umowny początek można uznać wystrzelenie pierwszego sztucznego satelity (Sputnik 1, 4 października 1957) jednak naprawdę rywalizacja zaczęła się znacznie wcześniej, w 1945 r. wraz z przejęciem – zarówno przez Sowietów, jak i Amerykanów – materiałów, dotyczących niemieckich rakiet V – 2. Oba kraje doceniały możliwości i dostrzegały perspektywy, jakie mogła przed nimi otworzyć broń rakietowa, oba też postanowiły wykorzystać doświadczenia Niemców i starały się zdobyć jak najwięcej informacji o niemieckiej „broni odwetowej” (niem. Vergeltungswaffe-2). Amerykanie mieli zdecydowanie więcej szczęścia – główny projektant V – 2 i dyrektor techniczny słynnego ośrodka doświadczalnego w Peenemünde, Werner von Braun nie miał najmniejszej ochoty znaleźć się w niewoli u Sowietów. 12 kwietnia 1945 roku poddał się wraz z setką współpracowników armii amerykańskiej. Armii Czerwonej także udało się przejąć część personelu naukowego Peenemünde wraz z asystentem von Brauna – Helmutem Gröttrupem.

Pojedynek na satelity

O ile przejęcie von Brauna stanowiło ogromny sukces Amerykanów (trudno przecenić jego rolę w późniejszych programach kosmicznych), o tyle nie było wcale wielką stratą dla ZSRS. Sowieci mieli geniusza, wcale nie ustępującego von Braunowi. Nie musieli o niego zabiegać, wystarczyło go wypuścić z łagru na Syberii, w którym znalazł się w 1938 r. wskutek słynnej Wielkiej Czystki. Siergiej Korolow został zwolniony z obozu w 1944 r., a niedługo później wysłany do Peenemünde, by obejrzeć pozostałości niemieckich instalacji. Wkrótce stał się kluczową postacią sowieckiego programu kosmicznego.

Pierwsze sztuczne satelity Ziemi – sowiecki i amerykański, zostały wystrzelone w odstępie zaledwie czterech miesięcy. Sputnik 1, został wyniesiony przez skonstruowaną przez Korolowa rakietę R – 7, 4 października 1957 r. Amerykański Explorer 1 znalazł się na orbicie 31 stycznia 1958 r. (według EST – zgodnie z GMT był to już 1 lutego), dzięki skonstruowanej przez von Brauna rakiecie Redstone (wersja wykorzystana do wystrzelenia satelity nosiła oznaczenie Jupiter C).

Wydaje się całkiem prawdopodobne, że wygrana Sowietów wynikała z nie tyle z ich przewagi w jakimkolwiek aspekcie, co z meandrów amerykańskiej polityki. W 1956 roku von Braun bezskutecznie próbował przekonać przełożonych do wystrzelenia sztucznego satelity. Wiele wskazuje na to, że Amerykanie (dokładnie tak samo jak Sowieci), obawiali się, by osiągnięcia nie zostały przypisane Niemcom. Cały wysiłek Stanów Zjednoczonych został skoncentrowany na programie marynarki wojennej o nazwie Vanguard, który zaowocował spektakularną eksplozją rakiety w dwie sekundy po starcie, 6 grudnia 1957 r. Dopiero po tej katastrofie von Braun dostał zielone światło.

Gagarin i Shepard

Można odnieść wrażenie, że w kosmicznym wyścigu Stany Zjednoczone pozostawały daleko w tyle za Związkiem Sowieckim. Przełom lat 50-tych i 60-tych to seria sowieckich sukcesów, do których należy zaliczyć umieszenie na orbicie okołoziemskiej pierwszego sztucznego satelity, a także satelity ze zwierzęciem na pokładzie (Sputnik 2), wystrzelenie pierwszej sondy księżycowej (Łuna 2, 12 września 1959) i wykonanie pierwszych fotografii drugiej strony Srebrnego Globu (Łuna 3, wystrzelona 4 października 1959), wreszcie – wysłanie w kosmos pierwszego człowieka. Jednak amerykanie bardzo szybko odrabiali straty i Alan Shepard miał prawo mieć nadzieję, że to on, a nie Gagarin zostanie pierwszym człowiekiem na orbicie.

Pierwsze amerykańskie załogowe loty suborbitalne z udziałem ludzi były poprzedzone licznymi lotami doświadczalnymi. Wykorzystano w nich dwa rezusy i dwa szympansy, które były pierwszymi żywymi pasażerami amerykańskich statków kosmicznych. Alan Shepard nie został pierwszym człowiekiem w kosmosie, ale stał się pierwszym Amerykaninem, który otarł się o orbitę okołoziemską, natomiast pierwszy Amerykanin na orbicie pojawił się w niespełna rok po historycznym locie Jurija Gagarina. Amerykanie ponownie przegrali, jednak była to ich ostatnia porażka.

Zmierzch Korolowa

Wbrew obiegowym opiniom, w czasie, gdy Apollo 11 wyruszał w swoją historyczną podróż ku Księżycowi, kosmiczny wyścig był już dawno zakończony, tyle, że nie wszyscy o tym wiedzieli. 14 stycznia 1966 r. zmarł Siergiej Korolow. Co prawda, jego ostatnie dzieło, rakieta N -1 (porównywalna z potężnym amerykańskim Saturnem V, a więc zdolna, by dostarczyć statek kosmiczny na Księżyc) znalazła się w 1969 r. na wyrzutni, jednak start zakończył się katastrofą. Sowieci podjęli jeszcze jedną próbę – z takim samym skutkiem. Konstrukcja N – 1 była wadliwa. Sowiecie nie mogli w żaden sposób pokrzyżować amerykańskich planów. Sowieci mieli w przyszłości odnieść jeszcze kilka sukcesów w kosmosie, jednak najbardziej spektakularne dokonanie, badania Księżyca, należało całkowicie do Stanów Zjednoczonych.

Programy Merkury, Gemini i Apollo stanowią tylko początek historii amerykańskiej eksploracji kosmosu. Seria 10 książek, które są dołączane do „Wiedzy i Życia” opisuje tę historię aż po czasy nam współczesne. Jest to opis niezwykle szczegółowy, oparty na dokumentacji NASA i opatrzony wyśmienitym materiałem zdjęciowym (wiele informacji i zdjęć zostało tu opublikowanych po raz pierwszy). „Historia podboju kosmosu” to książki unikatowe, książki które nigdy nie znajdą się w księgarniach.

wiedzizycie ksiazki o kosmosie 600x350 Podbój kosmosu w 10 odsłonach

Dla wszystkich zainteresowanych zakupem powyższych pozycji przedstawiamy harmonogram pojawienia się czasopisma wraz z książkami w kioskach:

Tom 1 – MERCURY

 • do nabycia z czerwcową „Wiedzą i Życiem”
 • w kioskach od 26 maja 2011 roku

 

Tom 2 – GEMINI

 • do nabycia z lipcową „Wiedzą i Życiem”
 • w kioskach od 28 czerwca 2011 roku

 

Tom 3 – APOLLO. Początek programu

 • do nabycia z sierpniową „Wiedzą i Życiem”
 • w kioskach od 27 lipca 2011 roku

 

Tom 4 – APOLLO 11. Pierwszy człowiek na Księżycu

 • do nabycia z wrześniową „Wiedzą i Życiem”
 • w kioskach od 26 sierpnia 2011 roku

 

Tom 5 – APOLLO. Eksploracja Księżyca

 • do nabycia z październikową „Wiedzą i Życiem”
 • w kioskach od 27 wrześnie 2011 roku

 

Tom 6 – SPACE SHUTTLE

 • do nabycia z listopadową „Wiedzą i Życiem”
 • w kioskach od 27 października 2011 roku

 

Tom 7 – HUBBLE. Kosmiczny teleskop

 • do nabycia z grudniową „Wiedzą i Życiem”
 • w kioskach od 29 listopada 2011 roku

Tom 8 – MARS

 • do nabycia ze styczniową „Wiedzą i Życiem”
 • w kioskach od 22 grudnia 2012 roku

 

Tom 9 – DEEP SPACE

 • do nabycia z lutową „Wiedzą i Życiem”
 • w kioskach pod koniec stycznia 2012 roku

 

Tom 10 – CONSTELLATION. Księżyc, Mars i dalej

 • do nabycia z marcową „Wiedzą i Życiem”
 • w kioskach pod koniec lutego 2012 roku

Autor: Adrian Markowski

Komentarzy: 26 w artykule: ”Podbój kosmosu w 10 odsłonach”

 1. Objawienie pisze:

  Dlaczego autur uzywa określenia „sowieci, związek sowiecki”? A może by tak dla równowagi napisałzamiast amerykanie , „jankesi”

 2. nba 2k16 mt database…

  You’ve gotten the most impressive sites.|…

 3. arymcgyinpd pisze:

  arymcgyinpd…

  Love the website– extremely user friendly and whole lots to see!…

 4. CSGO pisze:

  CSGO…

  You’re a really valuable website; could not make it without ya!…

 5. NBA pisze:

  NBA…

  Hey there, great website you’ve got going here…

 6. hoverboards blue tooth…

  Envoi agile ensuite très soigné, moi suis enchantée du hoverboards blue tooth acheté. Indulgence….

 7. mens fanatics branded red fresno state bulldogs basic arch expansion hoodie…

  okiedog k眉莽眉k 莽ek 莽ek 莽anta bayku艧 bebek housejump beyaz laci k谋rm谋z谋 erkek spor ayakkab谋 jump spor fiyatlar谋 jump陌sme 枚zel tergan lacivert deri kartl谋k c眉zdan anahtarl谋k ve kalem setisat谋n al deri org 莽antas谋…

 8. your guide to wearing a waistcoat…

  adidas 芯写械卸写邪. 邪写褉械褋 adidas 褍谢褨薪褌械褉薪械褌 屑邪谐邪蟹懈薪 写懈蟹邪泄薪械褉褋褜泻芯谐芯 卸褨薪芯褔芯谐芯 芯写褟谐褍 ornato泻褍锌懈褌懈 褉芯谢懈泻芯胁褨 泻芯胁蟹邪薪懈 褍 谢褜胁芯胁褨芯褉褌芯锌械写懈褔薪械 胁蟹褍褌褌褟 写谢褟 写芯褉芯褋谢懈褏 褌邪 写褨褌械泄 斜械蟹泻芯褕褌芯胁薪芯 薪邪 谢褜胁褨胁褋褜泻芯屑褍…

 9. t锚nis asics gel flux 5 a feminino cinza e azul…

  shop mens bolo ties western neckwearpolyester tie gift set necktie cufflinks hanky gift box in mens ties handkerchiefs from apparel accessories onthomas betts catamount uv cable tienavy super skinny suit jacket suit jackets suits men…

 10. sapatos cinzentos cl谩ssicos santa maria maior sapatos cinzentos…

  谐谢邪屑褍褉薪懈泄 蟹谢芯写褨泄 褍 褌械褉薪芯锌芯谢褨 泻褉邪写褨褟泻褍锌懈褌褜 褕邪锌泻邪 adidas originals 胁 懈薪褌械褉薪械褌 屑邪谐邪蟹懈薪械褋械泻褋褍邪谢褜薪邪 薪懈卸薪褟 斜褨谢懈蟹薪邪褋胁褨褔泻邪 蟹邪褦褑褜 胁械谢懈泻芯写薪褨泄 15 褋屑 bartek candles 泻褉邪褖邪 褑褨薪邪 胁 泻懈褦胁褨…

 11. Google pisze:

  Google…

  Check beneath, are some completely unrelated internet websites to ours, nevertheless, they are most trustworthy sources that we use….

 12. puma bags handbags set buy puma bags handbags set online in india…

  m s 2 pack maternity cotton rich non wired full cup bra with nursing clipswomens black womens pajamas robes sleepwear croft barrow pajamas microfleece nightgown scrollthe mumma next door src recovery shortsdote womens maternity maternity nursing cather…

 13. 2019 2017 autumn women fashion casual camo camouflage military cargo pants female loose track pants sweatpants from…

  giuseppe zanotti jump r18 sneakers blacknorrona finnskogen hunting fleece jacket norr酶nathe down jacket stone island x supreme worn by travis scott on his account instagramvalentino white l lamour rockrunner sneakers size us 7.5 regular m…

 14. swiss army jacket 828 clothing…

  minoti chlap膷ensk谩 mikina flag 2 68 80 siv谩膷ierne semi拧ov茅 kotn铆kov茅 膷i啪my claudia 576 316 2cenn铆k supra 煤dajeacra 41 be啪eck茅 top谩nky spine smart nnn…

 15. famous brand womens hat winter knitted cc beanie wool solid color hip hop skullies beanies…

  lomaiyi new plus size mens autumn fleece lining jackets men snow windproof warm coat mens waterproof jacket windbreakervintage america windbreakerumbro 10 ball sack football soccersoccer drills for 5 to 8 year olds top soccer drills for youngsters…

 16. Google pisze:

  Google…

  That could be the finish of this write-up. Here you will come across some internet sites that we assume you will value, just click the links….

 17. 0 maswell shoes green dc shoes…

  svatebn铆 balerinkylas mujeres vestido rosa de multi abrigo de dama de honor vestido largo mujer vestidos elegantesgucci gucci logo embellished striped ankle sockselixa beauty…

 18. modische timberland schn眉rstiefel damen premium stiefel braun auf verkauf…

  homme pulls gilets tommy hilfiger woven structured grisle coq sportif agate lo patent baskets chaussures femmemeuble colonne four et micro onde 60cm pas chercalvin klein jeans homme sur le dos t shirt 脿 manches longues…

 19. bestilling via portalen…

  t锚nis adidas questar flow femininodia do cliente frete gr谩tis com amor blogfolha de s.paulo classificados neg贸cios casal cria carrinholoja virtual de tenis nike…

 20. g眉nstig bestellen herren nike nike air vibenna blau sneaker…

  valge punase mustriga kleit fashion zonekitsad rebitud teksap眉ksid kohtla j盲rvebuduaari turg uued nahast veekindlad k s saapad nr 35kleit xl 42 5xl 50…

 21. 褌械泻褋褌懈谢薪懈 泻械褑芯胁械 胁 褋懈薪褜芯 写械褌褋泻懈 芯斜褍胁泻懈 写褗屑斜芯…

  j玫usaalikindad spokey zoe valgevaruosadeks tanval tehnika o眉snickers workwear flexiwork ripptaskutega t枚枚p眉ksid v盲ndraskorohod nahast sandaalid…

 22. lyst vince shrunken bomber in black…

  vintage danner women mens usmc rat hot steel toe boots bootsugg ansley calf hair leopard slippersaustralia mens river island suede chelsea boots in greyjustin womens chukka boots…

 23. moncler maglia multi double logo patch embellished zipped hoodie…

  thorogood 1892 dodgeville cognac cavalier black cxl wheat predator boot usalacrosse mens quad comfort 8 inch 400g steel toe work bootugg bixbee bubblegum bubblegum bixbee slipper carousel childrenswearhigh quality long cardigan women sweater 2018 new s…

 24. converse s unisex rosso rosso uomo scarpe confortevole…

  clarks mens outlay roam hiking boots shoes handbags11 best winter colognes fragrances for mensalomon x wave 8 mondo 26under armour mens playmaker ii slide sandal black…

 25. big and tall nfl apparel…

  dr. martens womens petra sandalamazon seaintheson flying woven shoesruanyu womens platform espadrille wedge sandals lace up open toe party dress wedge sandalsamazon 50 to 100 nike shoes men clothing…

 26. ba煤les de madera…

  nike air force 1 07 lv8 2 schuhe beige braunpoiude m盲nner boxershorts unterteile herren boxer einfache atmungsaktive unterhosen brief beutel weichen slips h枚schentcm tchibo damen halskette kette verziert mit swarovski kristallenhalterlose str眉mpfe in s…