Ratuj Głuszca
droga

Amerykańska Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Drogowego (NHTSA) rozpocznie testy systemu komunikacji pomiędzy samochodami. Jego zadaniem jest zmniejszenie liczby wypadków.

Pojazdy informowałyby się nawzajem o swojej pozycji i prędkości, dzięki czemu kierowca zostałby ostrzeżony w sytuacji, gdy istnieje niebezpieczeństwo kolizji. „Nasze badania pokazują, że takie technologie zapobiegłyby większości kolizji, do których dochodzi na skrzyżowaniach, podczas zmiany pasa oraz wskutek najechania na tył poprzedzającego samochodu“ – mówi szef NHTSA David Strickland. Urząd chce w 2013 roku wprowadzić regulacje dotyczące używania tego typu systemów komunikacyjnych i nie wyklucza, iż w przyszłości ich stosowanie mogłoby stać się obowiązkowe.

Koncerny samochodowe już od pewnego czasu pracują nad tego typu systemami. Latem bieżącego roku Toyota rozpocznie w Ann Arbor testy, w których weźmie udział 2800 pojazdów. Potrwają one do połowy przyszłego roku. W ramach testów sprawdzone zostaną również technologie komunikacji pomiędzy samochodami a infrastrukturą drogową.

Jeśli testy wypadną pomyślnie, to przygotowania do wprowadzenia obowiązku używania tego typu systemów komunikacji zajmą 2-3 lata.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.