Ratuj Głuszca
templo

Meksykańscy archeolodzy znaleźli w znajdującej się w Mexico City Templo Mayor niezwykły grób. Na głębokości 4,5 metra odkryto szczątki młodej kobiety, które były otoczone 1789 ludzkimi kośćmi wbitymi pionowo w ziemię. To pierwszy tego typu odnaleziony pochówek aztecki.

W przeciwieństwie do Majów Aztekowie nie mieli w zwyczaju składania masowych ofiar przy okazji pogrzebu osób z klas rządzących. Znane są nieliczne przypadki azteckich pochówków połączonych ze składaniem ofiar. Zwykle też Aztekowie kremowali zmarłych członków elity.

Na niektórych ze znalezionych kości widoczne są ślady nacięć, które mogły powstać podczas rytualnego usuwania serca. Jednak prawdopodobnie osoby, do których należały kości, nie zostały poświęcone podczas ceremonii pogrzebowej. Kości zostały bowiem porozdzielane i przemieszane.

Znaleziono np. czaszki siedmiu dorosłych i trójki dzieci, które były ułożone razem. W innym miejscu zgromadzono długie kości, a w innym żebra.

Antropolog Perla Ruiz przypuszcza, że kości zostały wydobyte z wcześniejszych grobów i pochowane wraz  młodą kobietą. Niektóre kultury dokonywały tego typu ponownych pochówków, traktując to jako formę kultu przodków. Nie wiadomo jednak czy Aztekowie postępowali podobnie.

Na podstawie poziomu Templo Mayor, w którym dokonano pochówku, archeolodzy ocenili, że młoda kobieta zmarła pomiędzy rokiem 1481 a 1486.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Jeden komentarz :) w artykule: ”Niezwykły pochówek w Templo Mayor”

  1. cheap csgo keys…

    You have the best internet websites…