Ratuj Głuszca
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Archeolodzy z Universite libre de Bruxelles odkryli w Peru niezwykły grobowiec zawierający ciała ponad 80 osób. Odkrycia dokonano w Pachacamac, jednym z największych prehiszpańskich stanowisk archeologicznych.

Zespół profesora Petera Eeckhouta, który od 20 lat bada Pachacamac, znalazł przed miejscową świątynią owalny grobowiec o długości 20 metrów. Grobowiec był nietknięty, jakimś cudem przez ostatnie kilkaset lat nie został splądrowany przez złodziei. Przykryto go dachem z trzciny wspartym na pniach drzew. Wewnątrz znaleziono kilkanaście ciał dzieci i noworodków z głowami ułożonymi do wnętrza grobowca. Główna komora była przedzielona ścianką z cegieł. Wewnątrz niej znaleziono ponad 70 szkieletów i mumii ułożonych w pozycjach płodowych. Pochowano tam zarówno kobiety jak i mężczyzn, w bardzo różnym wieku. Zmarłym towarzyszyły ceramiczne naczynia, zwierzęta, miedziane i złote przedmioty, drewniane pomalowane maski itp.

Wstępne badania zwłok wykazały, że część z pochowanych odniosła śmiertelne rany lub cierpiała na poważne choroby. Badania genetyczne pozwolą stwierdzić, czy zmarli byli spokrewnieni. Najnowsze znalezisko oraz wcześniejsze odkrycia szkieletów ze śladami chorób może potwierdzać to, co wiadomo z inkaskich źródeł. Pachacamac miało być świętym miejscem, do którego przybywali ludzie prosząc o uzdrowienie.

Na podstawie wyglądu znalezionych przedmiotów wiek grobowca oceniono na około 1000 lat.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Jeden komentarz :) w artykule: ”Niezwykły grobowiec z Peru”

  1. CSGO pisze:

    CSGO…

    I love the info on your web sites. Thank you!….