Ratuj Głuszca
mars

Pierwsza marsjańska skała, którą badał łazik Curiosity, okazała się bardziej złożona, niż sądzono. Podczas wcześniejszych misji nie trafiono na skałę o tak skomplikowanym składzie, który przypomina skład niektórych niezwykłych skał z głębi Ziemi.

Skała pod względem składu chemicznego bardzo przypomina pewną niezwykłą, ale dobrze znaną skałę wulkaniczną występującą na Ziemi. Jako, że na razie mieliśmy do czynienia na Marsie tylko z jedną taką skałą, nie można stwierdzić, czy powstała ona podczas podobnych procesów co skały na Ziemi, ale od tego właśnie można rozpocząć rozważania na temat jej pochodzenia – mówi Edward Stopler z California Institute of Technology.

Badaną przez łazik skałę nazwano Jake Matijevic. Jej badania prowdzono za pomocą Alpha Particle X-Ray Spectometer (APXS) oraz Chemistry and Camera (ChemCam). To dziwna skała jak na Marsa. Ma dużo minerałów charakterystycznych dla skalenia, a jest uboga w magnez i żelazo – stwierdził Ralf Gellert, główny naukowiec instrumentu APXS. Nietypowy skład został stwierdzony w każdym z 14 badanych punktów skały.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.