Ratuj Głuszca
1wyspa-wielkanocna

Słysząc hasło moai czy rzeźby z Wyspy Wielkanocnej, widzimy tylko i wyłącznie głowy, tymczasem okazuje się, że pod ziemią tkwią pokaźnej wielkości torsy. Archeolodzy z Easter Island Statue Project (EISP) odkopali klatki piersiowe dwóch 7-metrowych postaci.

Szefowa przedsięwzięcia Jo Anne Van Tilburg podkreśla, że nie tylko udało się w ten sposób zadziwić turystów, ale i poszerzyć wiedzę nt. technik inżynieryjnych budowniczych moai.Okazało się, że ziemia i szczątki organiczne, które częściowo przykryły posągi, nie zostały tu zniesione czy zwiezione, by ochronić i umocnić fundamenty. Wszystko spłynęło po prostu z wyżej położonych terenów. W skale macierzystej wydrążono otwory na pnie drzew. Dokoła dziur wyryto prowadnice lin. Całe to oprzyrządowanie służyło do wzniesienia rzeźb.

Odkryliśmy duże ilości czerwonego barwnika. Niewykluczone, że malowano nim posągi. [...] W chodniku pod jedną z rzeźb znaleźliśmy kamień z wyrytym półksiężycowatym symbolem, który miałby przedstawiać waka [łódź typu kanoe]. Tył rzeźb pokrywają liczne petroglify, w tym znów w kształcie waka. Rzuca się w oczy bezpośredni związek między symbolem łodzi a tożsamością artysty lub grupy, do której należała statua.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 7 w artykule: ”Nie tylko głowy”

 1. adrenalina pisze:

  niesamowita wiadomosc! a co widac na zdjeciu jak nie glowy na torsach? czyzby juz sie zaczal sezon ogorkowy? spedzilam na wyspie wielkanocnej prawie dwa miesiace i wiem ze moai nie stanowia zadnej tajemnicy. od dawna wiadomo jak je robiono i po co. pozaczynanych posagow w roznych stadiach jest jeszcze mnostwo. po prostu zabraklo srodkow na ich dokonczenie. najpierw wycinano je lezace w skale a pozniej przenoszono na miejsce docelowe. tam byly wykanczane i malowane. stoja na grobowcach a w ich poblizu odbywaly sie rozne ceremonie swiateczne. rapa nui to absolutnie fantastyczne z wielu powodow miejsce – ale nie takie tajemnicze jak chca nam powiedziec media.

 2. csgo skins airsoft…

  }…

 3. CSGO pisze:

  CSGO…

  You have the most impressive webpages…

 4. Google pisze:

  Google…

  Here are some hyperlinks to web sites that we link to due to the fact we think they are worth visiting….

 5. Google pisze:

  Google…

  Just beneath, are several totally not related web-sites to ours, on the other hand, they may be surely worth going over….

 6. Google pisze:

  Google…

  One of our visitors recently suggested the following website….

 7. Google pisze:

  Google…

  The time to read or check out the subject material or internet sites we have linked to below….