Ratuj Głuszca
TrES-2b

W Monthly Notices of the Royal Astronomical Society poinformowano o odkryciu najciemniejszej znanej nam planety. TrES-2b odbija znacznie mniej światła niż czarna farba akrylowa, tak więc to naprawdę obcy świat – mówi główny autor odkrycia David Kipping z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

TrES-2b krąży w odległości zaledwie 5 milionów kilometrów od swojej gwiazdy, dlatego też powierzchnia planety osiąga temperaturę powyżej 1000 stopni Celsjusza i nie dochodzi tam do uformowania się chmur, które odbijałyby więcej światła. Planeta ma niezwykłą atmosferę składającą się z sodu, potasu, tlenku tytanu i innych związków chemicznych, które absorbują światło. Jednak ich obecność nie wyjaśnia, dlaczego planeta jest tak ciemna. Nie wiemy, co powoduje, że jest ona niezwykle ciemna. Nie jest jednak całkowicie czarna. Jest gorąca, a to powoduje, emituje słabe czerwone światło – mówi David Spiegel z Princeton University.

Uczeni sądzą, że TrES-2b jest, podobnie jak nasz Księżyc, zawsze zwrócona tą samą półkulą w stronę swojego słońca. To oznacza, że widoczna z gwiazdy macierzystej planeta ma różne fazy oraz że jej jasność nieco się różni w różnych okresach.

TrES-2b krąży wokół odległej o nas o 750 lat świetlnych gwiazdy GSC 03549-02811 położonej w kierunku gwiazdozbioru Smoka.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.