Ratuj Głuszca
szklany

W drugiej połowie XIX wieku trwała ostra rywalizacja o stworzenie urządzenia nagrywającego dźwięk. Brała w niej udział założona przez A.G. Bella, C. Bella i C.S. Taintera firma Volta Laboratory Associates. W tym czasie naukowcy używali bardzo różnych nośników – szkła, wosku, gumy, cyny – starając się znaleźć taki, który będzie najlepiej przechowywał dźwięk.

W National Museum of American History znajduje się około 400 najwcześniejszych nagrań, w tym 200 pochodzących z Volta Laboratory. Nie wiemy, co jest tam nagrane. Jedyne wskazówki to napisy na niektórych nośnikach lub też lakoniczne notatki wykonane wiele dziesięcioleci temu przez kuratora Smithsonian Institutions – mówi Carlene Stephens, kurator z National Museum.

Teraz trzy instytucje – National Museum, Library of Congress oraz Lawrence Berkeley National Laboratory – połączyły siły, by odczytać eksperymentalne nagrania z lat 1881-1885, które powstały w laboratorium Bella.

Dotychczas nie prowadzono prób odczytu, ponieważ nośniki są bardzo delikatne. Liczą sobie przecież ponad 100 lat, a że służyły tylko do eksperymentów, ich twórcy nie starali się o ich długą żywotność. W latach 2002-2004 na Berkeley Lab prowadzono projekt badawczy, którego celem było opracowanie metody odczytu starych nagrań. Kilka lat później w Bibliotece Kongresu uruchomiono pierwsze urządzenie skanujące. Tworzy ono cyfrową mapę nośnika, która jest następnie przetwarzana w celu usunięcia z niej omyłkowych informacji spowodowanych stanem skanowanego przedmiotu. Później specjalne oprogramowanie symuluje pracę igły odtwarzacza, przesuwającej się po powierzchni nośnika. Otrzymujemy w ten sposób cyfrową wersję pierwszych nagrań.

Dzięki wieloletniej pracy naukowców dowiedzieliśmy się na przykład, że 17 listopada 1884 roku Bell użył promienia światła, by na szklanym dysku nagrać wielokrotnie powtarzany wyraz „barometr“.

Dotychczas udało się odczytać 6 z 200 nagrań z Volta Laboratories. Możemy dzięki temu posłuchać „To be or not to be“, „Mary Had A Little Lamb“ czy „11th day“. Uczeni maja nadzieję, że w przyszłości poznamy zawartość wszystkich nagrań.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarzy: 7 w artykule: ”Można posłuchać nagrań sprzed 130 lat”

 1. Tom pisze:

  Tak naprawde do dzis trwa wojna na formaty DST (plyta SACD ) czy PCM (HDCD
  lub DVD-Audio) a i ta najlepsze nagrania de facto to zajerestorwane z konca lat 50.

 2. nba 2k16 coins…

  Sustain the outstanding job !! Lovin’ it!…

 3. nba pisze:

  nba…

  Sustain the excellent job and generating the group!…

 4. csgo pisze:

  csgo…

  You’ve the most effective websites…

 5. Greg Thmomson pisze:

  Great News…

  This story was very interesting. Thank you….

 6. I am glad I found this website….

  This vebsite is very informative and provides usefull information….

 7. I love craigslist….

  Craigslit is a very informative website….