Ratuj Głuszca
1motyl

W resocjalizacji więźniów coraz częściej wykorzystuje się niecodzienne metody. Były już joga, czytanie i pisanie esejów nt. wybranych dzieł klasycznych, teraz przyszedł czas na hodowanie zagrożonych motyli. Ostatnie z zadań powierzono niewielkiej grupie kobiet z Mission Creek Corrections Center for Women w Belfair w USA.

Panie wędrują do szklarni umiejscowionej tuż za płotem ośrodka i rozmnażają tam należące do rodziny rusałkowatych motyle Euphydryas editha taylori. Największym zagrożeniem dla przyszłości tych owadów jest utrata preriowych habitatów wskutek ludzkiego osadnictwa. Z artykułów, które ukazały się w majowej prasie, można się było dowiedzieć, że na uwolnienie czekało wtedy ok. 1800 imago. Wszystkie miały znaleźć nowy dom na terenach wokół Joint Base Lewis-McChord – bazy Sił Powietrznych USA. Kiedyś E. editha taylori występowały od nizin Kolumbii Brytyjskiej po środkowy Oregon, obecnie pozostały 4 małe populacje w Oregonie i Waszyngtonie. Składają jaja na introdukowanych bananach zwyczajnych. Nie wiadomo, co było przedtem, ale gdy więźniarki dawały dorosłym motylom wybór – banany albo dwa rodzime gatunki Castilleja taedifera i Castilleja levisecta – miejscowe opcje wygrywały. Naukowcy podejrzewają, że pierwotnymi gospodarzami mogły być C. levisecta, ale te również są zagrożone. Przyszłe wysiłki ekologów będą zatem zmierzać w kierunku jednoczesnego chronienia motyli i roślin.

W pierwszej grupie motyli osiągnięto bardzo wysoką, bo aż 93-proc. przeżywalność. Pod jej wrażeniem pozostawali m.in. pracownicy Oregońskiego Zoo. Więźniarki wyhodowały ponad 3600 gąsienic do przyszłorocznych wypuszczeń.

Belfair to jedno z wielu centrów ze stanu Waszyngton, które biorą udział w Projekcie Podtrzymywania Środowiska Naturalnego w Więzieniach (Sustainability in Prisons Project, SPP). Po wejściu na witrynę SPP od razu rzuca się w oczy hasło „Łączymy więzienia z naturą”. Skazani są traktowani raczej jak współpracownicy niż siła robocza. Składają podania o pracę (dane stanowisko), są szkoleni, otrzymują też niewielkie wynagrodzenie. Jak dotąd pomagali w ochronie zagrożonych motyli, oregońskich żab Rana pretiosa, ptaków, pszczół czy mchu.

Carri LeRoy, jedna z szefowych SPP, podkreśla, że projekt zmniejsza wskaźnik recydywy. Korzystają też na nim koordynujący działania więźniów studenci, którzy nabywają doświadczenia związane z zarządzeniem zespołem.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarzy: 7 w artykule: ”Motyle pod specjalnym nadzorem”

 1. cheap madden nfl coins…

  Many thanks extremely handy. Will certainly share site with my friends…

 2. 銈枫儯銉嶃儷 No.19 50ml EDP SP 銉椼兗銉夈儸 POUDRE 銈兗銉夈儜銉儠銈°儬 Eau de Parfum CHANEL 棣欐按 濂虫€х敤鈽呫亗銇欐ソ鈽呮ソ澶╂渶瀹夊€ゆ寫鎴︹槄鈽呫偡銉c儘銉?No.19 3145891194807 119480 銈枫儯銉嶃儷 No.19 銉淬偂銉濄儶銈躲偪銉?銈广儣銉偆 銈广儣銉兗 SPRAY 銈枫儯銉嶃儷 婵€瀹?姝h鍝佺洿杓稿叆…

  お世話になります。とても良い記事ですね。…

 3. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  Whoa, such a good web page…

 4. Brazilian body wave…

  I enjoy all these Brazilian body wave! That i take it very nearly day to day together with I have to be invariably clothing. During the cold months whenit ices in excess of, My partner and i never fell one time within! Just one issue Concerning using m…

 5. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  I value the information on your internet site. Thank you!….

 6. jordan shoes original…

  These days, just got my jordan shoes original through nordstroms!! I’ve preferred jordan shoes original ever since last season, however , my own mom and dad said it would have highly-priced…. in the present day they will at last bought my family the…

 7. nba 2k16 pisze:

  nba 2k16…

  Sustain the excellent job and generating the group!…