Ratuj Głuszca
miód

Ku swojemu zaskoczeniu pszczelarze z okolic Ribeauville w Pikardii zauważyli, że ich pszczoły produkują miód w niezwykłych kolorach: niebieskim, mlecznobrązowym i zielonym. Po przeprowadzeniu krótkiego śledztwa doszli do wniosku, że przyczyną może być pociąg owadów do słodkich odpadów po produkcji draży M&M’s, które trafiają do pobliskiej biogazowni.

Właściciele uli od sierpnia widywali pszczoły, wracające skądś z koszyczkami wypełnionymi niezidentyfikowaną kolorową substancją.

Przedstawiciele operatora zakładu, firmy Agrivalor, wyrazili swoje ubolewanie (barwnego miodu raczej nie uda się sprzedać) i zapewnili, że wdrożono procedury gwarantujące, że taka sytuacja się już nie powtórzy. Pojemniki zostały wyczyszczone, a kolejne partie odpadów będą przechowywane w zadaszonej hali w hermetycznych kontenerach. Odkryliśmy problem w tym samym czasie co pszczelarze – zapewnia jeden z menedżerów Philippe Meinrad.

Francja jest jednym z największych producentów miodu w Unii Europejskiej. Ostatni audyt rządowej agencji FranceAgriMer wykazał, że wytwarza się tam ok. 18.330 t złocistego płynu rocznie.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.