Ratuj Głuszca
twarz

Zdjęcia lewej strony twarzy są postrzegane i oceniane jako bardziej miłe dla oka od zdjęć prawej strony twarzy (Experimental Brain Research).

Wcześniejsze badania wykazały, że lewa strona twarzy jest silniej aktywowana i intensywniej wyraża emocje (lateralizacja emocji). To skłoniło Kelsey Blackburn i Jamesa Schirillo z Wake Forest University, by sprawdzić, czy obserwatorzy wykazują preferencje w stosunku do którejś ze stron twarzy osób uwiecznionych na fotografiach. Ochotników poproszono, by ocenili, jak sympatyczne/przyjemne wydają się obie strony fizjonomii kobiet i mężczyzn z czarno-białych zdjęć. Amerykanie prezentowali badanym zarówno oryginalne, jak i lustrzane odbicia prawdziwych fotografii.

Okazało się, że obserwatorzy wykazywali silną preferencję do lewostronnych ujęć, bez względu na to, czy przedstawione elementy pierwotnie znajdowały się po lewej stronie, czy zostały odwrócone. U obu płci lewa strona twarzy była postrzegana jako przyjemniejsza estetycznie, a preferencje obserwatorów potwierdzono, mierząc szerokość źrenic.

Wyniki uzyskane przez Blackburn i Schirillo pozwalają wyjaśnić, czemu na portretach pędzla zachodnich artystów widnieje przeważnie lewa strona twarzy modela czy modelki.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.