Ratuj Głuszca
1usta

Ludzie z prostymi do wymówienia nazwiskami mają fory w życiu towarzyskim i zawodowym. Odnosi się to zarówno do tempa awansowania, jak i zdobywania przyjaciół (Journal of Experimental Social Psychology).

Doktorzy Simon Laham z Uniwersytetu w Melbourne i Adam Alter ze Szkoły Biznesu Leonarda Sterna na Uniwersytecie Nowojorskim analizowali, w jaki sposób wymowa nazwisk wpływa na tworzenie pierwszego wrażenia oraz podejmowanie decyzji. Zademonstrowali „efekt wymowy nazwiska”, który powoduje, że osoby z prosto wymawianymi nazwiskami są oceniane bardziej pozytywnie od ludzi z nazwiskami sprawiającymi więcej problemów.

Amerykańsko-australijski duet ustalił, że jeśli polityk ma przyjazne dla użytkownika danego języka nazwisko, częściej wygrywa wybory, co ujawniły wyniki fikcyjnego głosowania na potrzeby eksperymentu. Kiedy przeanalizowano 500 imion i nazwisk amerykańskich prawników, okazało się, że łatwe w wymowie wiązały się z szybszym awansowaniem.

Wyniki studium ujawniły, że efekt nie jest skutkiem długości nazwiska lub tego, jak bardzo z cudzoziemska czy niecodziennie brzmi, ale raczej łatwości wymawiania – podkreśla Laham. Alter, który śledził ścieżki kariery prawników w kancelariach, uważa, że podobne zjawisko funkcjonuje także w innych zawodach.

Akademicy prowadzili badania w laboratorium i terenie. Wybierali nazwiska o rozmaitych korzeniach: azjatyckie, zachodnio- i wschodnioeuropejskie oraz anglosaskie.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 2 w artykule: ”Łatwe do wymówienia nazwisko zjednuje ludzi”

  1. Idzi pisze:

    W naszych, polskojęzycznych warunkach, nazwisko polityka nie gra roli – odwrotnie jest u nas i pod tym względem. Zaraz po wojnie wybierano nam sekretarzy, mimo polskich nazwisk; ale jednak coś mało sobie przypominam, by w Partii były nazwiska germańskie (niemieckie)… Ogólnie nazwiska polityków w Polsce brzmią po plebejsku, knajacku, kundlicznie raczej… Wyjątkiem był prof. Jabłoński, gen. Jaruzelski, ministrowie kultury… Teraz w Nowej Rzeczywistości nazwiska są raczej germańskie, jak mocodawca.

  2. COUNTERSTRIKE pisze:

    COUNTERSTRIKE…

    Many thanks, this site is extremely practical…