Ratuj Głuszca
sen

Wydłużając nieznacznie sen, dorośli mogą zwiększyć czujność w ciągu dnia i zmniejszyć wrażliwość na ból.

Nasze badania wskazują na wagę adekwatnej ilości snu w różnych przewlekłych dolegliwościach bólowych i podczas przygotowań do planowanych zabiegów chirurgicznych. Byliśmy zaskoczeni skalą ograniczenia wrażliwości na ból, kiedy porównaliśmy ją do efektów zażycia kodeiny – podkreśla dr Timothy Roehrs ze Szpitala Henry’ego Forda.

W studium, którego wyniki ukazały się w grudniowym numerze pisma SLEEP, wzięło udział 18 zdrowych, nieodczuwających bólu osób. Zostały one losowo przypisane do jednej z dwóch grup. Członkowie pierwszej mieli przez 4 noce spać tyle, co zwykle, resztę poproszono o spędzanie w łóżku 10 godzin.

W ramach monitorowania czujności w ciągu dnia ochotników poddawano testowi wielokrotnej latencji snu (ang. multiple sleep latency test). U każdego pacjenta kilkukrotnie mierzono czas zasypiania w ciemnym pomieszczeniu oraz aktywność elektryczną mózgu w ciągu drzemek (jak szybko pojawiał się sen paradoksalny REM). Poza tym u wszystkich oceniano wrażliwość na ból.

Okazało się, że ludzie z grupy wydłużającej sen spali w ciągu nocy 1,8 godz. dłużej niż członkowie grupy podtrzymującej swoje obyczaje. Wzrostowi czujności w ciągu dnia towarzyszył spadek wrażliwości na ból: czas, po jakim ci badani odsuwali palce od źródła promieniowania cieplnego, wydłużał się aż o 25%. Wg Amerykanów, efekt wydłużenia snu jest większy od zaobserwowanego przy wcześniejszych badaniach z 60 mg kodeiny.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarzy: 5 w artykule: ”Kto śpi dłużej, ten jest bardziej odporny na ból”

 1. xtqydf pisze:

  xtqydf…

  Merely needed to point out I’m just happy that i stumbled on your website!….

 2. smart balance pisze:

  smart balance…

  girl it is the best buy actually. to begin with seemed smart balance just where wayyyyy tooo expencive i absolutely got it Three sizing’s larger. luckly are put me and my friends good then simply and already Several yeas in the future they will even s…

 3. csgo skins redeem code…

  With thanks! It is definitely an incredible online site!….

 4. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  Great looking website. Think you did a great deal of your very ownyour very own html coding…

 5. Google pisze:

  Google…

  Always a massive fan of linking to bloggers that I adore but really don’t get a great deal of link enjoy from….