Ratuj Głuszca
mysie-fibroblasty

Badacze ze szwedzkiego Lund University przeprogramowali komórki tkanki łącznej (fibroblasty) w komórki nerwowe. „Nie wierzyliśmy, że to się uda, chcieliśmy po prostu przeprowadzić interesujący eksperyment. Jednak szybko zauważyliśmy, że nowe komórki zaczęły zadziwiająco dobrze odbierać sygnały” – mówi Malin Paramar, stojąca na czele grupy badawczej.

Naukowcy zamienili komórki skóry w komórki dopaminergiczne, a to właśnie one umierają u cierpiących na chorobę Parkinsona. To z kolei oznacza, że można będzie rozpocząć zarówno badania nad przeszczepianiem tych komórek chorym, jak i prowadzić eksperymenty pozwalające na lepsze zbadania wielu chorób neurodegeneracyjnych.

Szwedzka metoda ma olbrzymią przewagę nad stosowanym dotychczas sposobem przeprogramowywania komórek skóry z fazą pośrednią, czyli ich przejściem w komórki macierzyste. Pominięcie etapu komórek macierzystych prawdopodobnie wyeliminuje ryzyko powstania guza po przeszczepie. To poważny problem w badaniach nad komórkami macierzystymi, gdyż niektóre z nich mają tendencje do ciągłego podziału i po przeszczepie tworzą nowotwory.

Obecnie zespół Malin Paramar pracuje nad innymi rodzajami komórek mózgowych, które można uzyskać ze skóry czy włosów.
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarzy: 2 w artykule: ”Komórki mózgowe ze skóry”

  1. elzbieta pisze:

    Ogromnie sie ciesze,ze sa robione badania w tym kierunku.Staram sie bydz na biezaco,poniewaz licze ,iz doczekam chwili i moj syn bedzie mogl skorzystac z nowatorskiej metody,ktora mu pomoze.Dziekuje bardzo.

  2. csgo how to buy skins…

    You’re a really valuable site; couldn’t make it without ya!…