Ratuj Głuszca
onkologia

60. rocznicę istnienia obchodzi w tym roku jeden z liczących się w świecie polskich ośrodków leczenia raka – Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej -Curie w Gliwicach. Uroczystym Obchodom towarzyszą seminaria i konferencje naukowe.Na uroczystości do Gliwic przyjechało kilkudziesięciu czołowych specjalistów z zakresu między innymi onkologii i chirurgii.  Wśród nich światowej sławy onkolodzy z USA, Kanady, Australii, Niemiec, Włoch, Austrii i Belgii, którzy uczestniczyli w 5. Konferencji Naukowej Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej. Spotkanie lekarzy z całego świata wpisane jest w obchody 60-lecia Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Gliwicki Oddział Instytutu Onkologii Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie obchodzi w tym roku swoje 60 – lecie. W rzeczywistości jednak ośrodek liczy już blisko 65 lat – w 1947 r. na bazie przedwojennego szpitala położniczego w Gliwicach powstał instytut przeciwrakowy – później włączony w krajową strukturę Instytutu Onkologii.

Pierwsze 20-30 lat działania gliwickiej placówki, jej główną siłą – wobec mizerii sprzętowej – byli ludzie, m.in. kierujący nią wybitni lekarze, a przy tym humaniści, jak doc. Jeremi Święcki, prof. Andrzej Hliniak, czy szczególnie zasłużony dla rozwoju badań prof. Mieczysław Chorąży. W 1981 roku zapadły centralne decyzje i rozpoczyna się rozbudowa Instytutu, która trwała ponad 20 lat. O jakości tej inwestycji może świadczyć fakt, że pod koniec lat 90 – tych Instytut wymaga generalnego remontu i przebudowy. Ostanie 15 lat to dynamiczny okres przyspieszenia wyposażeniowego, kadrowego i metodyczno terapeutycznego. Również liczba oddanych łóżek wzrasta jak i liczba pawilonów.

Gliwice od dawna są ośrodkiem rangi europejskiej. Świadczą o tym opinie, nagrody i certyfikaty międzynarodowych instytucji, a także uznanie światowych sław medycyny, które przyjeżdżają na organizowane w Gliwicach spotkania naukowe i chętnie, często na preferencyjnych warunkach, przyjmują gliwickich stażystów.

Instytut prowadzi działalność diagnostyczną, leczniczą i naukowo-badawczą oraz szkolenia specjalizacyjne dla lekarzy z zakresu onkologii. Działalność kliniczna prowadzona jest we współpracy z wieloma ośrodkami onkologicznymi w Polsce i na świecie, w oparciu o najnowsze, uznane schematy postępowania terapeutycznego. Jednocześnie wdrażane są nowe metody lecznicze o charakterze nowatorskim i eksperymentalnym. Przedmiotem szczególnego zainteresowania jest skojarzone leczenie chorób nowotworowych, co pozwala na uzyskiwanie optymalnych wyników leczenia.

Centrum Onkologii, zarządzane przez Dyrektora prof. dr hab. n. med. Bogusława Maciejewskiego, należy do wiodących w Polsce, wysokospecjalistycznych, nowoczesnych i dobrze zorganizowanych ośrodków kliniczno-naukowych. Nowoczesne zaplecze aparaturowe oraz wyspecjalizowany zespół zapewniają pacjentom z całego kraju diagnostykę i leczenie na poziomie standardów światowych, najwyższą precyzję i technologię, wysoką skuteczność i unikalne metody leczenia.

W ciągu 60 lat gliwickie Centrum Onkologii w wyniku rozbudowy, restrukturyzacji, wzrostu kadry, wzrostu zaawansowanego technologicznie wyposażenia aparaturowego, zrealizowało ponad 100 projektów badawczych. W ciągu ostatnich 10 lat Instytut osiągnął naukową i kliniczną reputację międzynarodową.

Autor: M.Żbikowski

Komentarze wyłączone.