Ratuj Głuszca
semachrysa

Coraz częściej nowe gatunki są odkrywane w nietypowym dla nich środowisku – Internecie. W maju 2011 r. dr Shaun Winterton, entomolog z California Department of Food & Agriculture, przeglądał zdjęcia na Flickrze i przy jednym ze zbliżeń złotooka zorientował się, że owad wygląda inaczej niż wszystko, co dotąd znał – z tyłu skrzydeł widać było czarną kratkę z błękitnymi wypełnieniami.

Gdy Winterton wysłał zdjęcia kilku swoim kolegom, ci potwierdzili jego przypuszczenia – to nieznany gatunek. Zaaferowany naukowiec wystosował maila do autora zdjęcia Gueka Hocka Pinga. Okazało się, że ten zauważył insekta, wędrując po dżungli malezyjskiego stanu Selangor. Tuż po uwiecznieniu obiekt odfrunął, co stanowiło dla Amerykanina duży zawód. Bez nietkniętego egzemplarza nie ma bowiem mowy o potwierdzaniu istnienia nowego gatunku i wskazywaniu holotypu.

Rok później Winterton dostał maila od fotografa, który wrócił do dżungli i spotkał kolejnego złotooka z tym samym wzorem na skrzydłach. Powiedział, że ma go w pojemniku na kuchennym stole i zapytał, co ma z nim zrobić. Zgodnie z instrukcją, okaz został wysłany do Stephena Brooksa z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Ten potwierdził, że to nowy gatunek, w dodatku dopasował go egzemplarza, który niesklasyfikowany znajdował się w muzealnych zbiorach od kilkudziesięciu lat. Flickrowemu odkryciu nadano nazwę Semachrysa jade. Zostało ono opisane w branżowym periodyku ZooKeys. Winterton, Guek i Brooks pracowali nad artykułem każdy ze swojego kontynentu, posługując się online’owym pakietem biurowym Google’a. W końcu jak internetowo, to do końca…

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.