Ratuj Głuszca
turbina

Grupa firm pracuje nad wykorzystaniem głęboko położonych prądów oceanicznych do wytwarzania energii. Obecnie przedsiębiorstwa zbierają pieniądze na ustawienie pierwszej próbnej instalacji o mocy 1 megawata.

Florydzka firma Triton, specjalizująca się w budowie łodzi podwodnych, dostarczy turbinę, a Eaton Corporation, która ma doświadczenie w łączeniu w jeden system różnych urządzeń do produkcji energii ze źródeł odnawialnych, będzie odpowiedzialna za podłączenie turbiny do sieci energetycznej i jej oprogramowanie.

Płynące na dużych głębokościach prądy oceaniczne są napędzane różnicą w zasoleniu i temperaturze wody. Poruszają się one ze stałą prędkością wynoszącą zwykle około 5,5-9 kilometrów na godzinę. Jim Spaulding z firmy Eaton Corporation mówi, że właśnie ta stałość przepływu jest niezwykle interesująca z punktu widzenia systemów wytwarzania energii.

Na razie nie wybrano jeszcze miejsca testowej instalacji. Spaulding wspomniał o wybrzeżach Florydy. W odległości zaledwie kilku mil na głębokości 30-150 metrów znajdują się silne prądy. Niewykluczone też, że pierwsze farmy turbin będą korzystały z prądów znajdujących się na głębokościach 300-500 metrów.
Zainteresowanie pozyskiwaniem energii z oceanów jest coraz większe. Tworzone są próbne instalacje korzystające z fal czy pływów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.