Ratuj Głuszca
grenlandia

W ubiegłym roku doszło do nadzwyczajnie dużej utraty pokrywy lodowej na południu Grenlandii co spowodowało, że w niektórych miejscach ląd wypiętrzył się aż o 20 milimetrów. O wystąpieniu takiego zjawiska poinformował profesor Michael Davies z Ohio State University.

Dane zbierane przez niemal 50 stacji GPS umieszczonych na Grenlandii wskazują, że zwykle poziom lądu podnosi się tam o około 15 milimetrów. Jednak w ciągu 5 miesięcy 2010 roku z Grenlandii ubyło około 100 miliardów ton lodu, co spowodowało wyniesienie skał w niektórych miejscach o 20 milimetrów.

Takie impulsy topienia się lodu i wypiętrzania lądu oznaczają, że podnosi się też poziom oceanów, a proces ten nie przebiega liniowo – powiedział uczony podczas spotkania Amerykańskiej Unii Geofizycznej.

Elastyczne podłoże skalne działa jak waga, pozwalając specjalistom stwierdzić, ile ciężaru ubyło z powierzchni i obliczyć masę utraconego lodu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarzy: 5 w artykule: ”Część Grenlandii „urosła” o 2 centymetry”

 1. speedcat pisze:

  ciekawe nawet

  • Marian pisze:

   To gdzie jest to globalne ocieplenie?????
   - Mnie uczono, że jeśli lud topnieje, to przybywa wody, i zalewa cały teren, to jakim cudem po roztopach przybyło skał?? – Czyżby były to skały pływające?
   Pan Michael Davies, powinien takie teorie wygłaszać na Grenlandii.

 2. iga pisze:

  Marian, przeczytaj artykuł do końca i nie ośmieszaj się, chłopie.

 3. NBA pisze:

  NBA…

  Great looking site. Assume you did a bunch of your ownyour very own coding…

 4. nba pisze:

  nba…

  Maintain the spectacular work !! Lovin’ it!…