Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Kanadyjscy naukowcy odkryli, że im więcej wysiłku umysłowego czy emocjonalnego wkładamy w swoją pracę, tym mniej jesteśmy skłonni do pracy fizycznej po powrocie do domu.Jednakże nie powinno to odstraszać od dbania o kondycję. Badacze wierzą, że siła woli jest jak mięśnie, która musi być po prostu ćwiczona.

Prowadząca badania Kathleen Martin Ginis, profesor kinezjologii na Canada’s McMaster University, uważa, że każdy ma ograniczone zasoby silnej woli, która osłabiana jest przez stres. – Zadania, które pochłaniają dużo wysiłku umysłowego lub emocjonalnego, mogą wyczerpać siłę na ćwiczenia.

Na taki wniosek pozwoliły wyniki badań prowadzonych przez Martin Ginis i jej zespół. Ochotnikom pokazywano słowa oznaczające kolory, ale wydrukowane innym atramentem niż kolor, do którego się odnoszą, np. wyraz niebieski był wydrukowany na czerwono. Ochotnicy mieli podać kolor atramentu, pomimo ochoty wypowiedzenia wydrukowanego słowa.

– Po tym badaniu uczestnicy nie ćwiczyli już tak chętnie jak ci, którzy nie przechodzili tego ćwiczenia. Poza tym im mocniej osoby koncentrują się na zadaniach umysłowych, tym bardziej chcą unikać ćwiczeń fizycznych nawet przez osiem tygodni – dodaje Martin Ginis.
Jednakże istnieją sposoby, by zachęcić się do wysiłku, jak na przykład słuchanie muzyki przed wyjściem do siłowni. Badania opublikowane w „Psychology and Health” podają również, że siłę woli wzmacnia stawianie sobie nowych wyzwań, np. oparcie się zjedzeniu kawałka ciasta czekoladowego.

Źródło: Telegraph.co.uk
www.medycyna24.pl
logo medycyna24 Ćwicz silną wolę tak, jak mięśnie

Komentarze wyłączone.