Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Węglowodany zawarte w tym, co jesz po wysiłku fizycznym, wpływają na korzyści zdrowotne płynące z ćwiczenia. To, co spożywasz po wyjściu z siłowni, robi wielką różnicę, choć nie znaczy to, iż musisz się głodzić, by czerpać benefity zdrowotne z aktywności fizycznej.Najnowsze badanie wykazało, iż konsumowanie niskowęglowodanowych posiłków po aerobiku, wzmaga wrażliwość na insulinę, a to z kolei znaczy, iż nasz organizm lepiej będzie wchłaniał cukier z krwiobiegu, a potem umieszczał go w mięśniach i innych tkankach, gdzie zostanie wykorzystany. Upośledzona wrażliwością na insulinę, czy oporność na insulinę, zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 i choroby serca.

 

Badanie, opublikowane w „Journal of Applied Physiology”, przyjrzało się działaniu trzech różnych posiłków na metabolizm organizmu po 90 minutach umiarkowanej aktywności fizycznej na bieżni i rowerze stacjonarnym, i porównało to z metabolizmem spoczynkowym dziewięciu zdrowych mężczyzn.
1. Pierwszy był zrównoważony posiłek, który składał się z dobranych węglowodanów, tłuszczów i białek, a jego kaloryczność, odpowiadała ilości kalorii zgubionych podczas sesji ćwiczeń.
2. Drugi posiłek zawierał mniej więcej tyle samo kalorii, ile spalono podczas treningu, ale jednocześnie zawierał około 200 gramów węglowodanów (czyli mniej niż połowę węglowodanów z zrównoważonego posiłku).
3. Trzeci posiłek zawierał mniej kalorii niż tych spalonych podczas aerobiku (był o jedną trzecią mniej kaloryczny od wspomnianych powyżej potraw), choć posiadał stosunkowo wysoką liczbę węglowodanów.

 

We wszystkich trzech sesjach ćwiczeń, według tego, co twierdzą naukowcy, istniała tendencja do wzrostu wrażliwości na insulinę. Ale gdy uczestnicy zjedli posiłek o niskiej zawartości węglowodanów po wspomnianym wysiłku fizycznym, to jeszcze bardziej zwiększyła się ich wrażliwości na insulinę, w porównaniu do pozostałych dwóch przypadków.

 

Zdaniem badaczy, wyniki pokazują, że ludzie mogą odnieść znaczące korzyści zdrowotne z ćwiczeń bez potrzeby głodzenia się czy utraty wagi.

 

Źródło: medycyna24.pl
logo medycyna24 Co jeść po wysiłku fizycznym

Komentarze wyłączone.