Ratuj Głuszca
staruszka

Starsi ludzie częściej padają ofiarą oszustwa, bo pewna część ich mózgu – przednia część wyspy – nie aktywuje się w odpowiednim stopniu podczas oglądania podejrzanych twarzy.

Zespół prof. Shelley Taylor z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles badał grupę 119 emerytów w wieku od 55 do 84 lat oraz 24 studentów i pracowników uczelni w wieku 20-42 lat.

Okazało się, że obie grupy wypadały podobnie, oceniając twarze wzbudzające zaufanie i neutralne, jednak w przypadku fizjonomii z cechami sugerującymi złe zamiary, starsi ludzie deklarowali o wiele wyższą dozę zaufania i silniejszą chęć zbliżenia.

Różnice w zachowaniu stanowią odzwierciedlenie aktywności mózgu. Amerykanie doszli do takiego wniosku po przeprowadzeniu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) u 23 staruszków i 21 młodych dorosłych. Gdy przebywali oni w skanerze, pokazywano im zdjęcia. Szybko stało się jasne, że u młodych badanych podejrzane fizjonomie silnie rozświetlały lewą przednią wyspę. Podobnego zjawiska nie zaobserwowano u emerytów.

Taylor twierdzi, że młodszy mózg wychwytuje nieświadomie wiele wskazówek potencjalnie powiązanych z oszustwem, np. odwracanie wzroku, brak uśmiechu lub uśmiech nieszczery, który obejmuje tylko usta, ale już nie okolice oczu. Męskie twarze wydają się mniej godne zaufania niż kobiece, a broda czy wąsy tylko pogarszają sprawę.

Przednia wyspa ma związek z „przeczuciami”. To bardzo stara, gadzia, część mózgu, dlatego w jej przypadku nie ma mowy o ubieraniu w słowa. [...] Komunikuje ona po prostu, że coś tu jest nie tak. Chodzi o generowanie sygnału ostrzegawczego.

W przeszłości wykazano, że wyspa wspiera świadomość interoceptywną, która tworzy podstawy przeczucia (reprezentuje ono oczekiwane ryzyko i poprzedza zachowanie unikowe). Jak tłumaczy Taylor, to ten region mózgu odpowiada za fizyczny dyskomfort, odczuwany w związku ze strachem, stresem czy obrzydzeniem. Stępienie nieprzyjemnych doznań w odpowiedzi na wskazówki zagrożenia może, przynajmniej częściowo, stanowić przyczynę zwiększonej podatności starszych ludzi na oszustwo.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarzy: 5 w artykule: ”Brak reakcji starszego mózgu zwiększa podatność na oszustwo”

 1. CSGO pisze:

  CSGO…

  Thanks, this site is extremely useful…

 2. Google pisze:

  Google…

  One of our visitors recently suggested the following website….

 3. Google pisze:

  Google…

  Here is a good Blog You might Find Fascinating that we encourage you to visit….

 4. Google pisze:

  Google…

  We prefer to honor a lot of other online web-sites on the web, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages worth checking out….

 5. Google pisze:

  Google…

  Just beneath, are numerous totally not associated websites to ours, nonetheless, they’re certainly really worth going over….