Ratuj Głuszca
6beltwa

Alexander Semenov z rosyjskiej White Sea Biological Station wykonał wspaniałe zdjęcia bełtwy festonowej – największej meduzy na świecie. Przez dziesięć lat nurkowania naukowiec spotkał to zwierzę jedynie dwukrotnie. Tym razem miał przy sobie aparat, a wyniki jego pracy możemy podziwiać w galerii.

Średnica żyjących w Morzu Białym bełtw może dochodzić do 70 centymetrów, a długość czułków sięga 15 metrów. Mimo olbrzymich rozmiarów bełtwa nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla człowieka, jednak spotkanie z nią może być bardzo bolesne. Przekonał się o tym sam Semenov.

Mimo, że był w pełnym stroju do nurkowania i starał się trzymać z daleka od zwierzęcia jeden z czułków uderzył go w twarz. Sparaliżowało mi usta – mówi uczony w wywiadzie dla New Scientist. Były wielkie jak u Angeliny Jolie, ale nie tak piękne. Przez godzinę nie mogłem mówić. Bolało przez kilka dni – dodaje.

White Sea Biological Station należy do moskiewskiego Uniwersytetu imienia Łomonosowa. Stacja została założona w 1938 roku na półwyspie Kindo. Jest przygotowana na przyjmowanie gości, przyciągając wielu naukowców i studentów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.