Ratuj Głuszca
pomidory

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles wyhodowali pomidory wytwarzające mały peptyd 6F, który naśladuje wpływ dobrego cholesterolu HDL.

Znaleźliśmy nowy i praktyczny sposób wytwarzania peptydu [6F], który działa jak główna białkowa składowa dobrego cholesterolu [apolipoproteina A1, apoA1], ale jest o wiele skuteczniejszy i może trafiać do organizmu w wyniku spożycia rośliny – wyjaśnia dr Alan M. Fogelman.

Amerykanie prowadzili eksperymenty na myszach, które nie mogły usuwać złego cholesterolu LDL z krwi, przez co na wysokotłuszczowej i kalorycznej diecie zachodniej szybko rozwijały się u nich stan zapalny oraz miażdżyca tętnic. Gdy pomidory stanowiły 2,2% menu, u gryzoni karmionych odpowiednio spreparowanymi (liofilizowanymi i mielonymi) modyfikowanymi pomidorami stwierdzono: 1) większą aktywność paraoksonazy – enzymu ograniczającego utlenianie lipoprotein i biorącego udział w redukcji toksycznych nadtlenków lipidowych, 2) wyższy poziom dobrego cholesterolu, 3) spadek poziomu kwasu lizofosfatydowego, który w modelach zwierzęcych przyspiesza tworzenie blaszek miażdżycowych oraz 4) mniejszą liczbę blaszek.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Jeden komentarz :) w artykule: ”Antyzawałowy pomidor”

  1. michal1200 pisze:

    I proszę, a wszędzie mówią że modyfikowana żywność jest zła