Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Przy okienku pocztowym można już…zamówić kawę. Za jedyne 1,55 zł. Tylko tyle zapłacą klienci Poczty Polskiej by poczuć zapach wyśmienitej kawy. Do obiegu wszedł właśnie zapachowy znaczek pocztowy z przywieszką o aromacie małej czarnej.Chcąc przypomnieć o Jerzym Franciszku Kulczyckim (ok. 1640-1694), tłumaczu języka tureckiego, kupcu towarów orientalnych w Wiedniu i założycielu pierwszej kawiarni w Wiedniu, Poczta Polska wyemitowała znaczek z przywieszką Ślady polskie w Europie.

 

Podobno po bitwie pod Wiedniem Kulczycki został nagrodzony przez Jana III Sobieskiego m.in. zdobycznymi workami prażonej kawy, dzięki którym założył pierwszą pijalnię kawy. Początkowo gorzka i cierpka, nie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Potem, kiedy zaczęto ją słodzić miodem, cukrem i dodawać mleko, jej rola znacznie wzrosła.

 

Artysta plastyk – Kazimierz Bulik, na znaczku przedstawił postać Kulczyckiego na tle ziaren kawy, natomiast na przywieszce – filiżankę wraz z wydobywającym się, delikatnie wyczuwalnym aromatem kawy.

 

Znaczek wydrukowano techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym, w formacie 31, 25 x 39, 5 mm, w nakładzie 640.000 sztuk i pokryto lakierem zapachowym. W dniu wprowadzenia go do obiegu ukazała się również koperta FDC (Pierwszego Dnia Obiegu) opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Kraków 1.(PAP Life)

Autor wpisu: ag

Jeden komentarz :) w artykule: ”Znaczek pachnący… kawą”

  1. counterstrike pisze:

    counterstrike…

    Love the website– really user pleasant and great deals to see!…