Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Internet wpędzi cię w kłopoty – każdy to wie, ale raz po raz słyszymy zawstydzające opowieści, jak ktoś umieścił swoje kompromitujące zdjęcie z pijackiej imprezy czy głupią wiadomość w sieci, która potem trafiła do pracodawcy.60% szkół medycznych doniosło o incydentach, w których ich studenci publikowali nieprofesjonalne treści w Internecie, ponad połowa z nich poinformowała o używaniu obraźliwego słownictwa, 39% dysponowało zdjęciami pijanych studentów i 38% posiadało materiały o zabarwieniu seksualnym. Jednak najbardziej martwiący jest fakt, iż 13% studentów medycyny naruszyło tajemnicę lekarską, publikując w Internecie informacje o swoich pacjentach.

Badanie zostało oparte na przeglądzie szkół medycznych na terenie USA, by sprawdzić, jak rozprzestrzenianie się portali społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy YouTube, dotknęło profesjonalizm przyszłych lekarzy.

Ankieta zbierała również informacje na temat polityki w zakresie umieszczanych treści w Internecie i jak się okazało, mniej niż 10% szkół medycznych posiadała wytyczne z zakresu korzystania z sieci.

Umowa społeczna między lekarzami a społeczeństwem wymaga zachowania przez tych pierwszych zasad altruizmu, integralności i wiarygodności. Ponadto, etycznie i prawnie zobowiązuje ich do zachowania poufności, tzw. tajemnicy lekarskiej.

Jednak problem pojawia się w odniesieniu do znaczenia profesjonalizmu u studentów medycyny i ich dzikiego zachowania w sieci.

Chociaż pewne zachowania, takie jak ujawnianie tajemnicy lekarskiej, są uznawane za oczywiste i wysoce nieprofesjonalne, to inne działania, takie jak negatywne komentarze odnośnie do uczelni czy jej profesorów, są niezdefiniowane, twierdzą autorzy badania.
Trzeba pamiętać, że Internet jest potężną machiną, a zatem nie powinno się w nim umieszczać treści, które w przyszłości mogą negatywnie wpłynąć na naszą karierę i reputację, szczególnie, że do tych informacji mają dostęp nasi przyszli pracodawcy czy pacjenci.

Kolejną kwestią, która wymaga głębszego zastanowienia, jest to, czy fakt dzielenia się każdą naszą myślą w sieci nie powoduje, że to, co kiedyś stanowiło temat tabu, staje się bardziej akceptowalne.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Journal of the American Association.

Źródło: weblogs.baltimoresun.com
www.medycyna24.pl
logo medycyna24 Złe zachowanie studentów medycyny

Komentarze wyłączone.