Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Badania szwedzkich naukowców dowodzą, że wysoko wykształcone kobiety pozytywnie wpływają na jakość życia zarówno swoją, jak i swoich partnerów.Okazuje się bowiem, że mężczyzna, którego partnerką jest kobieta mająca jedynie wykształcenie na poziomie podstawowym, jest o 25 proc. bardziej narażony na przedwczesną śmierć niż w momencie, gdy jego partnerką będzie kobieta z wyższym wykształceniem. Naukowcy twierdzą, że przyczyna takiego stanu może tkwić w tym, że kobiety dobrze wykształcone lepiej wiedzą, czego potrzebuje ich rodzina.

Szwedzcy naukowcy przeanalizowali dane małżeństw pod kątem śmiertelności jednego z małżonków. Okazało się, że wysoka edukacja i status społeczny kobiet ma większe znaczenie dla zdrowia mężczyzny niż poziom jego własnego wykształcenia.

Niskie wykształcenie kobiet negatywnie wpływa także na nie same – zwiększa u nich ryzyko przedwczesnej śmierci o 53 proc. – To normalne, że kobiety bardziej odpowiadają za dom niż mężczyźni. W konsekwencji wyższe wykształcenie kobiet może mieć decydujący wpływ na życie członków jej rodziny. Oczywiste jest bowiem, że im kobieta jest lepiej wyedukowana, tym równocześnie ma lepsze pojęcie o zdrowym stylu życia, prawidłowym odżywianiu itp. – mówią autorzy badań. – Kobiety te także większą uwagę przywiązują do opieki zdrowotnej, tym samym zmuszając swoich partnerów do regularnych wizyt u specjalistów.

Źródło: BBC.news.co.uk
www.medycyna24.pl
logo medycyna24 Wykształcone kobiety żyją dłużej

Komentarze wyłączone.