Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Wybuchy wulkanów zawsze budzą emocje i nie jest to nic dziwnego, ponieważ jest to spektakularny pokaz mocy matki natury. Poza zniszczeniami, jakie niosą wulkany za sobą są one również fenomenalnym zjawiskiem, które obserwowane jest przez wielu ludzi z fascynacją.Tym razem udało się uchwycić moment wybuchu wulkanu z kosmosu. Stacja kosmiczna ISS przelatując nad obszarem Rosji, zrobiła zdjęcia wulkanu Sarychev, położonego na północ od Japonii oraz wschód od Rosji na wyspie Matua.

object2 Wybuch wulkanu Sarychev uchwycony z kosmosu

 

Na zdjęciach widać wyraźnie jak erupcja a dokładniej spowodowana nią fala dźwiękowa utworzyła tunel w chmurach, ukazując cały proces tworzenia się grzyba, który urósł na wysokość 8 kilometrów.

 

Dla naukowców najbardziej fascynujące jest uwiecznienie na zdjęciu cienkiej białej warstwy okalającej szczyt grzyba. Uważają oni, iż jest to skondensowane powietrze, które wraz z szybkim wzrostem grzyba po wybuchowego, schłodziło się i utworzyło taką właśnie formację chmur.

 

Wulkan Sarychev uznany jest za jeden z najbardziej aktywnych w archipelagu Kurylskim. Najstarsze erupcje notowane przez człowieka datuje się na 1700r, przy czym ostatni poważny wybuch zanotowano w 1989r.

 

Źródło: NASA

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.