Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Wiosną i latem dochodzi do nasilenia objawów stwardnienia rozsianego – donoszą naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie (Neurology). Nasze wyniki pokazują, że w porównaniu do innych miesięcy, od marca do sierpnia występuje od 2 do 3 razy więcej ognisk demielinizacji – opowiada dr Dominik Meier.
W ramach studium naukowcy porównywali dane pogodowe – temperaturę, promieniowanie słoneczne i opady – ze zdjęciami 44 osób, uzyskanymi po badaniach rezonansem magnetycznym w latach 1991-93. Uczestnicy eksperymentu aktualnie się nie leczyli i mieli od 25 do 52 lat. Każdemu wykonano średnio 22 skany (początkowo badanie odbywało się tydzień w tydzień, później raz na dwa tygodnie, a potem raz w miesiącu).

Po roku u 31 chorych wykryto w sumie 310 nowych ognisk, u 13 podczas studium nie pojawiły się zaś kolejne uszkodzenia. Wiosną i latem nie tylko znajdowaliśmy więcej uszkodzeń. Odkryliśmy również, że wyższe temperatury i silniejsze promieniowanie słoneczne były związane z aktywnością choroby. Nie wykryto relacji lezji z opadami atmosferycznymi.

To ważne studium, ponieważ analizuje dane z początku lat 90., zanim wydano pozwolenie na leki zapobiegające nawrotom SM, dlatego medykamenty nie mogły zakłócić wyników. Takiego badania jak to prawdopodobnie nie będzie można powtórzyć. W przyszłości warto przyjrzeć się kwestii, jak i dlaczego czynniki środowiskowe wpływają na stwardnienie rozsiane – podkreśla dr Anne Cross ze Szkoły Medycznej Washington University w St. Louis, która napisała artykuł wstępny do publikacji ekipy Meiera.

Rezultaty studium mają bardzo duże znaczenie dla metod testowania skuteczności leków. Ocenia się ją na podstawie zdjęć z rezonansu magnetycznego, a badania trwają zazwyczaj od 6 miesięcy do roku. Jeśli rozpoczynają się wiosną i kończą zimą, można fałszywie zakładać, że medykament działa, podczas gdy naprawdę w grę wchodzą zależne od pogody naturalne fluktuacje nasilenia SR. Gdy eksperyment ruszy zimą i skończy się latem, symptomy się dla odmiany nasilą, co prawdopodobnie doprowadzi do odrzucenia leku.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarzy: 3 w artykule: ”Wpływ pogody na stwardnienie rozsiane”

 1. grzegorz pisze:

  moim zdaniem to nie pogoda jest najważniejszym czynnikiem który zwiększa powstawanie większej ilości nowych ognisk zapalnych lecz zjawiska zachodzące na słońcu oraz zwiększone lub zmniejszone pole geomagnetyczne dochodzące do ziemi które powstaje w wyniku eksplozji zachodzących na słońcu już dłuższy czas obserwuje aktywność słońca i zauważyłem polepszenie się nastroju oraz samopoczucia podczas zwiększonej aktywności

 2. csgo skins addon…

  Wow cuz this is excellent job! Congrats and keep it up.|…

 3. CSGO pisze:

  CSGO…

  say thanks to so considerablya lot for your internet site it helps a great deal…