Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Wolne rodniki są od kilku już lat obwiniane o to, że przyspieszają procesy starzenia się organizmu. Oczywiście, informacja ta pojawia się głównie w kontekście kosmetycznym i skierowana jest do pań, dbających bardzo o swój młody i atrakcyjny wygląd. Unikamy więc wolnych rodników jak tylko możemy.Jednak tutaj także działa zasada, że wszelka przesada może być szkodliwa. Naukowcy stwierdzili bowiem, że wolne rodniki są nam mimo wszystko bardzo potrzebne, regulują bowiem kilka ważnych procesów.

 

Od kilku już lat możemy obserwować wzrost popularności suplementów diety z przeciwutleniaczami – związkami, które zwalczają wolne rodniki – np. witaminą E lub C. Może się to jednak negatywnie odbić na sprawności naszego organizmu.

 

Naukowcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie wykazali, że wolne rodniki są cząsteczkami sygnałowymi, które pobudzają serce do pompowania krwi z odpowiednią mocą. Jest to istotne na przykład w stanach zagrożenia, zmiennych warunków zewnętrznych – czy po prostu w sytuacjach stresowych.

 

Eksperymenty prowadzone na mysich komórkach serca wykazały, że kiedy następowało pobudzenie receptorów beta-adrenergicznych (symulacja aktywacji współczulnego układu nerwowego), zwiększała się też produkcja wolnych rodników w mitochondriach komórek i w konsekwencji nasilały się skurcze kardiomiocytów (komórek mięśnia sercowego).

 

Kiedy jednak wycinki poddane zostały działaniu przeciwutleniaczy, skurcze wywołane pobudzeniem receptorów wyraźnie słabły. Organizm nie będzie więc mógł osiągnąć swoich optymalnych warunków działania.

 

Inne badania, prowadzone w Izraelu, wykazały z kolei, że wolne rodniki mają korzystny wpływ na płodność – stymulują bowiem owulację.

 

Badacze wskazują, że w przypadku przeciwutleniaczy, dobrze jest jednak zachować umiar. Organizm dysponuje całkiem pokaźnym arsenałem do walki ze szkodliwymi działaniami wolnych rodników, a pewna ilość przeciwutleniaczy znajduje się też po prostu w pożywieniu. Jeśli więc nie występują szczególne warunki – na przykład przewlekły stres – w zasadzie, suplementy nie są nam niezbędne.

 

Źródło: medycyna24.pl
logo medycyna24 Wolne rodniki: młodość kosztem... płodności i spokoju<br>

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.