Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Długoterminowa aktywność fizyczna opóźnia proces starzenia się już na poziomie komórkowym, sugerują niemieccy badacze. Naukowcy z Saarland University skupili się na telomerach, czyli fragmentach chromosomów zlokalizowanych na ich końcówkach, które zabezpieczają je przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Telomery zapewniają stabilność komórek DNA, ale skracają się podczas każdego podziału komórki. Każdy chromosom posiada 2 telomery umiejscowione na jego końcach.

 

Odkryto, iż telomery skracają się wolniej w kluczowych komórkach odpornościowych atletów z długą historią uprawiania sportów wytrzymałościowych.

 

Badacze zmierzyli długość telomerów z próbek krwi pobranych od dwóch grup zawodowych sportowców oraz dwóch grup zdrowych, niepalących osób, które jednak nie ćwiczyły regularnie.

 

Jedna grupa profesjonalnych atletów składała się z członków niemieckiego zespołu lekkoatletycznego, których średni wiek nie przekraczał 20 lat. Drugą natomiast stanowili zawodnicy w średnim wieku, którzy regularnie przebiegali długie dystanse — średnio 80 km tygodniowo, począwszy od najmłodszych lat kariery sportowej.

 

Naukowcy odkryli, że ćwiczenia fizyczne zawodowych sportowców doprowadziły do aktywacji enzymu telomerazy, który przyczynił się do stabilizacji telomerów i w efekcie ograniczył skracanie się telomerów w leukocytach. Są one rodzajem białych krwinek, które odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu infekcji i chorób.

 

Najbardziej wyraźny efekt zauważono u zawodników, którzy trenowali regularnie od kilku dekad.

 

Zdaniem kierownika badania dra Ulricha Laufsa wyniki stanowią bezpośredni dowód na to, że aktywność fizyczna opóźnia proces starzenia.

 

Z powyższym stwierdzeniem zgadza się także prof. Tim Spector z Kings College London, mówiąc, iż wcześniejsze badania sugerowały, że umiarkowane ćwiczenie miały korzystny wpływ na proces starzenia się.

 

Badanie opublikowano w czasopiśmie „Circulation”.

 

Źródło: medycyna24.pl
logo medycyna24 Wieczna młodość dzięki fitness

 

Foto:sxc.hu

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 2 w artykule: ”Wieczna młodość dzięki fitness”

  1. CSGO pisze:

    CSGO…

    Amazing page, Preserve the great job. Thanks!….

  2. COUNTERSTRIKE pisze:

    COUNTERSTRIKE…

    Great web sitewebsite! It looks really professional! Sustain the helpful job!…