Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

18 października obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Kilka lat temu ustanowiła go Światowa Organizacja Zdrowia wraz z Międzynarodowym Towarzystwem Menopauzy. W najbliższą niedzielę odbędzie się on już po raz siódmy.Menopauza to poważny problem dotyczący kobiety po 50. roku życia. Zmiany hormonalne w postaci zaniku produkcji estrogenu mają mnóstwo niekorzystnych następstw, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Światowy Dzień Menopauzy ma na celu uświadomienie jak ważne są kwestie związane z klimakterium oraz jak istotna jest walka z objawami tego trudnego okresu.

Świadomość w zakresie problemów menopauzy wzrasta wśród kobiet z roku na rok, jednak – jak uważają eksperci – wiedza o ich konsekwencjach wciąż nie jest wystarczająca. Kobiety cierpią z powodu poważnych dolegliwości fizycznych i psychicznych, chociaż w obecnych czasach można już skutecznie i szybko je ograniczyć lub niektóre całkowicie wyeliminować.

Brak estrogenów sprawia, że organizm kobiety traci naturalną ochronę zapewnioną mu wcześniej przez te hormony. Oprócz oczywistych konsekwencji, jak zakończenie miesiączki oraz możliwości posiadania dzieci, pojawia się szereg niekorzystnych zmian, które bardzo negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Najczęściej są to napady gorąca, wzmożona nerwowość, bezsenność, kołatanie serca, stany lękowe, osłabienie i zmęczenie, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, częste stany depresyjne, spadek libido. Konsekwencje niestety idą jeszcze dalej niosąc, ze sobą ryzyko poważnych chorób. Przeważnie są to choroby układu krążenia, takie jak choroba wieńcowa czy miażdżyca, wiele kobiet cierpi także na choroby kości, na przykład osteoporozę.

Światowy Dzień Menopauzy przypomina o tym, że menopauza nie jest chorobą, ale jedynie okresem, którego objawy można łatwo ograniczyć lub nawet całkowicie wyeliminować. Dzięki postępom dzisiejszej medycyny kobiety mogą sięgnąć po bezpieczne preparaty, które pozwolą zapomnieć o cierpieniu, bólu i złym samopoczuciu. Popularną terapią jest HTZ, czyli Hormonalna Terapia Zastępcza, uzupełniająca braki estrogenów w organizmie kobiety. Powstała także alternatywa dla tych pań, które nie mogą lub nie chcą przyjmować hormonów. Ta alternatywa to fitoestrogeny, czyli estrogeny pochodzenia roślinnego. WHO zwraca też uwagę na to, ile dobrego w okresie menopauzalnym może dać odpowiedni tryb życia, a w nim zbilansowana i korzystna dieta połączona z pomocnymi suplementami oraz aktywność fizyczna. Nic bowiem tak skutecznie nie łagodzi nieprzyjemnego nastroju, jak ruch.
    
W tym dniu podkreśla się, że problem klimakterium dotyczy także mężczyzn, chociaż wciąż niewielu ludzi ma tego świadomość. O ile u kobiet okres ten pojawia się nagle, ponieważ rozpoczyna się ostatnią miesiączką, o tyle u mężczyzn początek andropauzy nie jest tak jasny i jednoznaczny. Objawy są jednak na tyle charakterystyczne, że postawienie diagnozy nie stanowi za dużej trudności. Mężczyźni przestają być zadowoleni z życia seksualnego, mają problemy z erekcją, a towarzyszy temu spadek libido. Oprócz tego zapadają w stany depresyjne, lękowe, cierpią na obniżoną koncentrację, nerwowość, bezsenność, dokuczają im bóle stawów, często pojawia się szybki przyrost tkanki tłuszczowej. Oni także mogą ograniczać te przykre objawy i zapobiegać innym zaburzeniom poprzez odpowiedni styl życia, terapie hormonalne i regularne kontrole lekarskie.

Elżbieta Pachuła

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.