Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby – dość powszechna i dająca niewiele objawów dolegliwość, łączy się z trzykrotnie zwiększonym ryzykiem udaru mózgu – odkryli naukowcy St. Michael’s Hospital. To pierwsze badanie wykazujące taki związek.Powiązania stłuszczenia wątroby – choroby charakteryzującej się odkładaniem komórek tłuszczowych w wątrobie – z ryzykiem udaru mózgu nikt się nie spodziewał. Dlatego wynik studium, jakie przeprowadzili Joel Ray i Ivan Ying był całkowitym zaskoczeniem, a zwłaszcza bardzo wysoki wzrost ryzyka.

 

W latach 2005-2009 przeanalizowali oni przypadki ponad setki osób dorosłych z przebytym i potwierdzonym przy pomocy rezonansu magnetycznego udarem mózgu i porównali je z dwustoma przypadkami podejrzewanego, ale wykluczonego udaru. Badania wykazały, że osoby z przebytym udarem posiadały bardzo wysoki poziom enzymów wiążących się ze stłuszczeniem wątroby.

 

Odkrycie stwarza szanse całkowicie nowe, proste i skuteczne metody przewidywania ryzyka udaru jedynie poprzez pomiar poziomu enzymów. Zanim jednak metoda będzie mogła zostać wykorzystana, konieczne są badania potwierdzające i weryfikujące to zaskakujące odkrycie.

 

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.