Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Duńczycy najwyraźniej pomyśleli, że zlokalizowana w pobliżu centrum spalarnia może stać się atrakcją turystyczną ich stolicy. Dach nowego zakładu Amagerforbraending, który ma w tym roku zastąpić inny 40-letni obiekt, będzie bowiem stanowić stok narciarski. Autorami zwycięskiego projektu są architekci biura realities:united, którzy współpracowali ze studiami AKT, Topotek 1 i Man Made Land. Na dach-stok o powierzchni 31 tys. metrów kwadratowych chętni dostaną się dzięki poruszającej się wzdłuż komina windy. Przy okazji będzie można zobaczyć, co dzieje się w środku zakładu. Stok zostanie pokryty przyjaznym środowisku granulatem z recyklingu. Pomyślano nawet o trasach dla narciarzy o różnych stopniach zaawansowania. Na wysokości 100 metrów znajdzie się platforma widokowa.

 

Artyści z berlińskiego realities:united zmodyfikowali komin spalarni za pomocą instalacji BIG Vortex. Ma ona stanowić przypomnienie o znaczeniu recyklingu i o tym, że nawet najnowocześniejsze zakłady, takie jak nowe Amagerforbraending, wytwarzają gazy spalinowe. BIG Vortex sprawi, że przybiorą one postać obracających się kręgów, które będą widoczne dzięki kondensacji wody w miarę ulatywania w wyższe (chłodniejsze) warstwy atmosfery. Pojedynczy krąg ma ok. 30 metrów średnicy i 3 m wysokości. Zawiera dokładnie tonę uwalnianego kopalnego dwutlenku węgla.

 

Wykorzystując efekt Bernoulliego, uzyskujemy okręgi, które pozostaną stabilne [nawet] przez kilka minut. Będą stanowić delikatne przypomnienie o skutkach konsumpcji i miarkę, która pozwoli przeciętnemu mieszkańcowi Kopenhagi łatwo pojąć zjawisko emisji CO2. Komin – tradycyjny symbol ery industrialnej – zmieni się w komunikator przyszłości – przekonuje Jan Edler z realities:united.

 

W zależności od różnych czynników, stabilność i widoczność kręgów z gazów będzie się zmieniać, średnio przetrwają one jednak ok. 45 sekund. W nocy oświetlą je lasery.

 

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.