Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Dr Michael Aamodt, psycholog z Radford University, przedstawił równanie, które pozwala wyliczyć szanse na powodzenie małżeństwa czy – jak kto woli – prawdopodobieństwo rozwodu na podstawie zawodu jednego z małżonków.Wynika z niego, że tancerze, choreografowie, barmani, pielęgniarki i masażyści rozwodzą się częściej niż weterynarze, nauczyciele lub osoby, które zdobyły wykształcenie inżyniera rolnika (Journal of Police and Criminal Psychology).

 

Ludzie pracujący w zawodach wymagających opiekowania się innymi lub związanych z dużym stresem, ekstrawertywnych z większym prawdopodobieństwem rozstają się z partnerami. Tancerze, choreografowie oraz masażyści obojga płci z 40-proc. prawdopodobieństwem doświadczą rozpadu związku. Wysokie ryzyko wiąże się także z pracą psychiatry, pielęgniarki/pielęgniarza oraz opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych. Najtrwalsze związki tworzą inżynierowie rolnicy, tutaj prawdopodobieństwo rozstania wynosi zaledwie 2%. Tylko nieco gorsi od nich – z ryzykiem oscylującym w granicach 2-7% – są dentyści, duchowni wyznań zezwalających na zawieranie małżeństw, optycy oraz pediatrzy.

 

O ile nie dziwi, że związki rozpadają się, gdy ludzie spędzają w pracy długie godziny lub stykają się z wieloma osobami i poznają kogoś bardziej interesującego niż obecny partner, o tyle zaskakuje, że podobne doświadczenia mają przedstawiciele opiekuńczych profesji. Dai Williams z Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego uważa, że może się tak dziać, gdyż dbają o innych kosztem własnej rodziny lub są naturalnie bardziej wrażliwi, co odbija się także na ich własnym związku.

 

Jak Aamodt skonstruował swoje równanie
Liczbę rozwiedzionych bądź znajdujących się w separacji reprezentantów danego zawodu podzielił przez ogólną liczebność populacji i odjął od tego wszystkich, którzy się nigdy nie ożenili/nie wyszli za mąż. W ten właśnie sposób potraktował przedstawicieli 449 zawodów. Praca na zmiany czy w weekendy oraz nadgodziny nie wpływały znacząco na szanse powodzenia związku.

Lp. Zawód  Prawdopodobieństwo rozwodu
 1  Tancerz i choreograf  43,05 %
 2  Barman  38,43 %
 3  Masażysta  38,22 %
 4  Pielęgniarz, opiekun  28,95 %
 5  Artysta sceniczny, sportowiec i zawody pokrewne  28,49 %
 6  Boy hotelowy, konsjerż  28,43 %
 7  Telemarketer  28,10 %
 8  Kelner  27,12 %
 9  Dekarz  26,85 %
 10  Pokojówka, sprzątaczka  26,38 %
 11  Szef kuchni  20,10 %

 

Źródło: Telegraph/kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.