Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Odkrycie dokonane w Ovarian Cancer Institute Laboratory daje nadzieję na zwiększenie skuteczności walki z rakiem jajników. Ten typ nowotworu jest bardzo trudny w leczeniu, gdyż ujawnia się w późnej fazie, gdy dochodzi już do rozprzestrzeniania się komórek rakowych po organizmie. Pierwotne guzy rzadko są śmiertelne. Większość pacjentów z nowotworami umiera z powodu przerzutów – stwierdza John F. McDonald, główny naukowiec laboratorium. Pracownicy tej jednostki badawczej odkryli, że regulacyjne RNA o nazwie miR-429 może zostać użyte do zmiany inwazyjnych komórek nowotworowych do ich nieinwazyjnej formy.

 

Komórki nowotworowe występują w dwóch postaciach – generalnie nieinwazyjnej nabłonkowej oraz inwazyjnej mezenchymalnej. To właśnie te drugie rozprzestrzeniają się po organizmie, prowadząc do przerzutów.

 

Amerykanie użyli dwóch linii komórek nowotworowych o dwóch wspomnianych właściwościach. Następnie wykorzystali miR-429, które należy do rodziny microRNA odpowiedzialnej za zmianę komórek nabłonkowych w mezenchymalne. Okazało się, że jego wprowadzenie do komórek mezenchymalnych odwraca ich zegar biologiczny i stają się mniej inwazyjne. Ta zmiana powoduje, że są one bardziej podatne na chemioterapię niż wcześniej.

 

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.