Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Powstał program komputerowy, który wychwytuje w tekście pisanym sarkazm. W swoich ocenach jest dość zbieżny z ocenami ludzi – informuje serwis New Scientist. Ari Rappoport z Hebrew University of Jerusalem w Izraelu i jego współpracownicy napisali program komputerowy, który pozwala analizować uczucia przekazywane poprzez język w tekście pisanym.

 

Następnie tak przygotowali swój program, by zaczął rozpoznawać sarkazm. Szkolenie wymagało udziału ludzi. Ochotnikom czytano różne zdania, a oni oceniali, czy może się w nich kryć sarkazm. Zdania z odpowiednimi wskazaniami ochotników wprowadzono do programu.

 

Aby sprawdzić skuteczność szkolenia, naukowcy wykorzystali swój program do analizy rozmaitych treści. Jedną grupę stanowiły opisy sprzedawanych przez internet produktów, drugą – wybrane na chybił trafił wpisy z serwisu społecznościowego. O ocenę tych samych materiałów pod kątem zawartości sarkazmu poproszono jednocześnie trzech ochotników.

 

Wyniki uzyskane przez algorytm zgadzały się z wynikami ochotników w 77 proc. dla opisów produktów handlowych i w 83 proc. – dla wpisów z portalu społecznościowego.

 

To niezwykle ciekawa informacja, zwłaszcza, że chodzi o problem, w ramach którego moim zdaniem nie byliśmy jeszcze gotowi na postęp – komentuje Lillian Lee – ekspert w dziedzinie lingwistyki z Cornell University w Ithaca w stanie Nowy Jork.

 

(PAP)

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.